Powiedziałbyś komuś, że masz koronawirusa? Badacze chcą to sprawdzić

2020-04-22 8:19

Co robisz, by nie zarazić innych koronawirusem? Czy to, co robi rząd, jest dla ciebie wystarczające? Czy częściej myjesz teraz ręce? I czy powiedziałbyś komuś, że masz koronawirusa? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań chcą poznać badacze z najlepszych światowych uniwersytetów. By im pomóc, można wypełnić specjalną ankietę, która jest dostępna w języku polskim.

Powiedziałbyś komuś, że masz koronawirusa? Badacze chcą to sprawdzić
Autor: Getty Images

Międzynarodowe badanie postaw i zachowań w obliczu pandemii pozwoli badaczom dowiedzieć się, co czują, myślą i jak się zachowują ludzie z różnych stron świata.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, badanie to jest efektem pracy międzynarodowego zespołu naukowców z 12 różnych instytucji, w tym m. in. ekspertów z Harvard Business School, Cambridge University, IESE Business School, Oxford University i University of Warwick.

Ankieta jest dostępna w stale ulepszanych 65 wersjach językowych i jak dotąd wzięło w niej udział 113 362 uczestników ze 169 krajów.

Ankieta jest również dostępna w języku polskim i można ją wypełnić POD TYM LINKIEM

Jak wyjaśnia Justyna Pielecka-Fortuna, prezes Fundacji Polonium: – Do tej pory nie istniały żadne badania pozwalające lepiej zrozumieć zachowania, samopoczucie ludzi i ewolucję norm społecznych w różnych krajach. Fundacja Polonium jako organizacja działająca globalnie wspiera tę inicjatywę, pomagając w przygotowaniu ankiety w języku polskim oraz rozpowszechnieniu badania w polskich mediach.

Co już wiemy dzięki badaniu? W komunikacie prasowym czytamy, że w ostatnim tygodniu ponad 80 proc. Polaków zadeklarowało, że ze względu na zagrożenie epidemiczne pozostanie w domu. Pod tym względem zajęliśmy 22. miejsce wśród wszystkich 169 państw objętych badaniem. 

Niemal wszyscy rodacy (ponad 95 proc.) zaznaczyli też, że zrezygnowali ze spotkań towarzyskich. 90 proc. dodało, że myło ręce częściej, niż jeszcze miesiąc temu, a niecałe 95 proc. jest zdania, że gdyby wykazywało objawy zarażenia koronawirusem, natychmiast poinformowałoby o tym innych.

– Najbardziej interesuje nas to, jak z czasem ewoluują normy społeczne. Dzięki dużej liczbie osób biorących udział w ankiecie podczas trwającej pandemii możliwe jest prześledzenie ich rozwoju wraz z rozwojem kryzysu epidemicznego – tłumaczy Friedrich Götz, doktorant na Uniwersytecie w Cambridge i członek zespołu przeprowadzającego badanie.

Ankieta pozwala zbadać nie tylko deklarowane zachowania, ale i postawy ludzi. Uczestnicy mogą ocenić między innymi, na ile wiarygodne wydają im się udzielane przez władze informacje dotyczące pandemii. Polska zajęła w tym rankingu 42. miejsce pod względem zaufania do rządzących, a 47. miejsce w kwestii przeświadczenia, że państwo dba o swoich obywateli.

Wśród krajów mających najlepsze zdanie o swoich władzach i największe zaufanie do rządzących znalazły się Nowa Zelandia, Wietnam, Norwegia, Dania i Singapur.

– Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pozwoli na wprowadzenie bardziej efektywnych środków walki z koronawirusem oraz lepsze przygotowanie się na kolejne zagrożenia epidemiczne w przyszłości. – podsumowuje Justyna Pielecka-Fortuna.

Gwiazdy w dobie koronawirusa. Jak radzą sobie bez fryzjerów?
Sonda
Czy dzieci powinny wrócić do szkół przed wakacjami?

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki