Poważny problem znanego piłkarza. Ta choroba bywa nieuleczalna

2023-05-16 15:02

Najlepszy strzelec Lecha Poznań, szwedzki napastnik Mikael Ishak już od jakiegoś czasu nie pojawia się na murawie. Pod koniec kwietnia zaczęto mówić o chorobie zawodnika. Co dolega kapitanowi Kolejorza?

Mikael Ishak
Autor: PAWEL JASKOLKA / SUPER EXPRESS Poważny problem znanego piłkarza. Ta choroba bywa nieuleczalna

Tajemnicza choroba napastnika Lecha Poznań

Szwed Mikael Ishak po 20 kwietnia nie wychodził z szatni nawet na ławkę rezerwowych, co budziło emocje i spekulacje. Zawodnik przyznał, że źle czuł się już od 2,5 miesiąca. Towarzyszyły mu takie dolegliwości jak osłabienie, zmęczenie, senność, przygnębienie, bóle głowy i kaszel.

Początkowo sądził, że zmaga się z błahą infekcją, więc nie przestawał trenować. Jednak z coraz większym trudem wstawał rano na trening, a po powrocie z boiska od razu kładł się spać.

Poradnik Zdrowie: Żyję z boreliozą

Piłkarz Lecha choruje na boreliozę

Lech Poznań przekazał informacje o „infekcji bakteryjnej”, a sam zawodnik przyznał, że nie może na razie wrócić na boisko. W kuluarach zaczęto mówić o tajemniczej chorobie zakaźnej Mikaela Ishaka. Sugerowano, że w tym sezonie nie ma co liczyć na jego powrót do gry.

Ostatnio na Twitterze pojawiły się również informacje, że choroba, z którą zmaga się Szwed to borelioza. Dziennikarz Adam Zakrzewski podał, że „Wczoraj będąc na meczu Raków - Lech udało mi się ustalić, co dokładnie dolega Mikaelowi Ishakowi. Plotki, które słyszałem jakiś czas temu, niestety się potwierdziły i ta wiadomość nie jest zbyt dobra. Szwed zachorował na boreliozę”.

Trzymamy kciuki za szybki powrót Mikael Ishaka do zdrowia. Liczymy na wiele pięknych bramek w jego wykonaniu w kolejnych sezonach. Walka z boreliozą bywa trudna i żmudna, ale może być zwycięska. A ducha walki Szwedowi na pewno nie brakuje.

Borelioza - leczenie 

Borelioza, choroba powodowana przez bakterie Borrelia burgdorferi, najczęściej ma związek z ukąszeniem przez kleszcze. Bywa trudna w zdiagnozowaniu i oporna, jeśli chodzi o leczenie. Nie można się nią jednak zarazić od osoby chorej. Również nie każdy ugryziony przez zakażonego kleszcza, zachoruje.

W przypadku wczesnego wykrycia choroba może zostać pokonana za pomocą dobrze dobranej antybiotykoterapii, trwającej ok. 3-4 tygodnie. Niekiedy zaleca się leczenie skojarzone kilkoma antybiotykami naraz. W przewlekłej postaci choroby, niezbędne może być leczenie wspomagające, a nawet rehabilitacja.

Niektóre skutki zbyt późno zdiagnozowanej lub niewłaściwie leczonej boreliozy, mogą towarzyszyć pacjentom do końca życia. Wymienia się tu m.in. problemy kardiologiczne, zaburzenia czucia, szczególnie w obrębie kończyn, zaburzenia neurologiczne, niedowłady, zaburzenia osobowości, bóle mięśni i stawów, zaburzenia widzenia.

Przewlekła borelioza to postać choroby, która może długo pozostawać w ukryciu i dawać objawy po latach. Może być także oporna na leczenie antybiotykami. Mówi się również o zespole poboreliozowym, który również może dawać uporczywe objawy przez resztę życia pacjenta.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki