Potwierdzono kolejne "skutki uboczne" COVID-19 u młodych. Niektóre bardzo poważne

2022-09-21 6:50

To, jakie ślady pozostawia po sobie COVID-19, badane jest niemal od samego początku pandemii. Dotąd wielu naukowców badało jednak powikłania po tej chorobie u osób przewlekle chorych, w podeszłym wieku lub u osób, które z powodu COVID-19 były w szpitalu. Najnowsze szwajcarskie badanie pokazuje, jak COVID-19 może wpływać na młodych ludzi, którzy wcześniej byli zupełnie zdrowi.

Potwierdzono kolejne skutki uboczne COVID-19 u młodych. Niektóre bardzo poważne
Autor: Getty Images

COVID-19 nie zawsze wymaga pobytu w szpitalu. Wiele osób, zwłaszcza młodych i ogólnie zdrowych, choruje w domu i stosunkowo szybko dochodzi do zdrowia. U części z nich rozwijają się jednak powikłania po infekcji, znane jako Long Covid. To, jakie to powikłania i w jaki sposób wpływają na zdrowie tych osób, zbadali właśnie badacze ze Szwajcarii.

Badanie sfinansowały Szwajcarskie Siły Zbrojne, a przeprowadzono je pod kierownictwem Patricii Schlagenhauf, profesor w Instytucie Epidemiologii, Biostatystyki i Prewencji Uniwersytetu w Zurychu. Jego wyniki opublikowano w renomowanym czasopiśmie „Lancet Infectious Diseases"

W badaniu oceniono różne aspekty long covid

Badanie oceniło możliwe konsekwencje COVID-19 i objawy "długiego covid" u młodego szwajcarskiego personelu wojskowego. Przeprowadzono je między majem a listopadem 2021 r, a uczestniczyło w nim 29 kobiet i 464 mężczyzn. Średnia ich wieku wynosiła 21 lat. 177 z tych osób chorowało na COVID-19 ponad 180 dni przed badaniem. W grupie kontrolnej znalazło się 251 osób, które na COVID-19 nigdy nie chorowały.

Testy oceniały ogólny stan zdrowia uczestników, a także stan układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, nerwowego, stan wzroku, psychikę, a u mężczyzn dodatkowo płodność

Wyniki badania pokazały, że osoby wcześniej ogólnie zdrowe, które na COVID-19 chorowały w domu, w dużej mierze wychodzą obronną ręką z infekcji o łagodnym przebiegu. Wpływ wirusa SARS-CoV-2 na kilka układów organizmu jest łagodniejszy, niż u osób starszych, ogólnie schorowanych lub hospitalizowanych z powodu cięższej infekcji.

Ale badanie dostarczyło również dowodów na to, że niedawno przebyty COVID-19, nawet łagodny, może nawet przez pół roku prowadzić do objawów takich jak zmęczenie, słabszy węch i problemy psychologiczne. Może mieć również negatywny wpływ na płodność u mężczyzn. Objawy te stopniowo ustępują i nie mają już takiego natężenia w przypadku osób, które na COVID-19 chorowały przez ponad 180 dniami.

G. CESSAK: MOŻLIWE, ŻE UDA SIE ZUPEŁNIE WYGASIĆ COVID

Konsekwencje COVID-19 u młodych osób mogą być poważne

Badanie pokazało również, że przechorowanie COVID-19 u takich osób wiąże się z ryzykiem rozwoju zaburzeń metabolicznych, konkretnie dość ryzykownego, zdaniem badaczy, połączenia. Jak mówi główna badaczka Patricia Schlagenhauf, są to zwiększone BMI, wysoki poziom cholesterolu oraz niższa wytrzymałość fizyczna, które sugerują możliwość wystąpienia możliwych powikłań sercowo-naczyniowych,

Wyniki tego badania mogą, zdaniem ekspertki, posłużyć do przygotowania szerokiej, interdyscyplinarnej oceny następstw COVID-19, a także ich leczenia u młodych dorosłych. Jak dodaje, było to nowatorskie badanie, ponieważ oceniało funkcje wielu narządów przy użyciu bardzo czułej metody, a grupa badanych była jednorodna. Cennym aspektem była również grupa kontrolna, u której potwierdzono badaniami serologicznymi brak ekspozycji na koronawirusa.

 „To połączenie unikalnej baterii testowej, jednorodnej kohorty i grupy kontrolnej sprawia, że ​​jest to bardzo potężne, przełomowe badanie w bazie dowodowej na temat Long Covid u młodych dorosłych” – podsumowuje Patricia Schlagenhauf.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki