Potrzebujesz odpoczynku a masz tylko chwilę? Ekspert zdradza sposób na szybką drzemkę
Czasami w ciągu dnia najdzie nas ogromna potrzeba ucięcia sobie drzemki. Nie zawsze jednak mamy na to czas. Okazuje się jednak, że potrzeba wyłącznie 10 minut, by poczuć się całkowicie wypoczętym. Ekspert dzieli się techniką.
Dr. Joe Whittington jest lekarzem w kalifornijskim oddziale ratunkowym. Często jednak umieszcza na TikToku nagrania, gdzie publikuje pod nazwą @Dr. Joe MD. Duży rozgłos zyskał wśród internautów po tym jak podzielił się inspirowaną wojskiem techniką drzemki.
Szybka drzemka w ciągu dnia? Ekspert zdradza najlepszy sposób
Według niego pomoże ona wypocząć w zaledwie 10 minut, a stosują ją elitarne jednostki sił wojskowych. Jak podaje NYPost, pierwszą osobą, która spopularyzowała tę sztuczkę był emerytowany żołnierz Navy SEAL, Jocko Willink.
W rozmowie z Business Insider Willink stwierdził, że do tej sztuczki potrzebna jest ogromna samodyscyplina, a on sam swoje drzemki ogranicza nawet do 8 minut.
Jak jednak to zrobić? O tym opowiedział dr. Whittington. Według niego sztuczka polega na tym, że trzeba znaleźć krawędź łóżka lub kanapy i ułożyć się z nogami uniesionymi pod kątem dziewięćdziesięciu stopni, łydkami spoczywającymi na powierzchni kanapy czy łóżka, zamkniętymi oczami i rękami złożonymi na klatce piersiowej.
Według eksperta ten sposób może przynieść podwójne korzyści. Po pierwsze obudzimy się wypoczęci, a po drugie zmniejszymy obrzęk nóg.
Co dają nam drzemki? Mogą być dobre dla naszego organizmu
Co ciekawe, badania wykazały, że niezależnie od tego czy drzemiemy przez osiem minut, czy dłużej - odpoczynek korzystnie wpływa na zdrowie mózgu.
Według badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Sleep Health, krótkie drzemki w ciągu dnia mogą być powiązane z większą objętością mózgu. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, ponieważ nasz mózgi mogą kurczyć się wraz z wiekiem. Jednak w przypadku osób, które regularnie ucinają sobie drzemki w ciągu dnia, wydają się "młodsze" nawet o 6,5 roku.
Wykazano również, że drzemki mogą zwiększać kreatywność i radość z życia. Specjaliści są zdania, że ich główną zaletą, oprócz zastrzyku energii, jest poprawa koncentracji i sprawności motorycznej.
Co więcej, mogą one również zmniejszyć poziom stresu, pobudzić pracę mózgu i zminimalizować ryzyko wystąpienie różnych chorób, jak na przykład zawał.
Jeśli natomiast zastanawiasz się kiedy udać się na drzemkę to cóż... odpowiedź zależy wyłącznie od potrzeb organizmu. Ważne jest jednak, by nie robić tego później, niż na 4 godziny przed nocnym snem.