Poszła do dentysty, a okazało się, że ma raka. “Chirurg powiedział, że to cud”

2023-11-15 15:11

Andrea Fleming ma 49 lat i mieszka w zachodnim Belfaście. Kobieta opowiedziała swoją historię, aby ostrzec innych przed niebezpieczeństwem. Bolał ją ząb, więc udała się do dentysty. To czego się dowiedziała, bardzo ją zaskoczyło.

Poszła do dentysty, a okazało się, że ma raka. “Chirurg powiedział, że to cud”
Autor: Fot. Getty Images

Andrea często borykała się z ropniami w jamie ustnej, więc kiedy kolejny raz musiała udać się do dentysty, potraktowała to jak naturalną rzecz. Niestety tym razem dowiedziała się, że ma raka jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej

Słuchała swojego organizmu i szukała pomocy. To był nowotwór

49-latka wspomina, że kiedy poszła do dentysty, zaznaczyła, że czuje się gorzej niż do tej pory, kiedy już pojawiały się ropnie. Czuła, że coś jest nie tak i szukała przyczyny. Dziś podkreśla, że upór bardzo się opłacił. Zdiagnozowano u niej tzw. raka starszych osób. 

W maju przeprowadzono operację, ale niestety nie poszła zgodnie z planem. Zamiast 10 dni na oddziale musiała być hospitalizowana aż siedem tygodni. Okazało się, że nowotwór rozprzestrzenił się na szczękę, więc konieczne było jej usunięcie.

Następnie specjaliści zajęli się rekonstrukcją i za pomocą kości podudzia i metalowej płytki odbudowali usuniętą część twarzy. Operacja trwała 14 godzin, niestety już po 10 dniach konieczne było przeprowadzenie kolejnego zabiegu, ponieważ fragment pod językiem zaczął stwarzać problemy.

Chirurg powiedział, że to cud, że udało mu się przywrócić sprawność mojej szczęki, ponieważ było to bezprecedensowe, że płat zawiódł po tak długim czasie - wspomina Andrea w rozmowie z "The Mirror."

Rak jamy ustnej w dużej mierze dotyka osoby sięgające po papierosy. Natomiast jak podkreśliła 49-latka zarówno ona, jak i inne kobiety, które poznała, a które także doświadczyły tej choroby, nigdy nie sięgały po tego typu używkę. Stąd tak ważne jest uświadamianie, że obecność zmian w jamie ustnej może świadczyć o nowotworze.

Rak jamy ustnej. Na co zwrócić uwagę?

Listopad jest w Europie miesiącem walki z rakiem jamy ustnej. Dlatego przypominanie faktów istotnych dla zdrowia i życia jest także naszym celem. Podkreślając rangę profilaktyki oraz samoświadomości, zachęcamy, aby obserwować swój organizm.

Rak jamy ustnej nie daje specyficznych objawów. Tak jak w przypadku bohaterki, czasem wystarczy drobna zmiana, aby nieco bliżej przyjrzeć się problemowi i zacząć szukać odpowiedzi. 

Lekarze zaznaczają, że w początkowej fazie rak jamy ustnej może nie dawać żadnych symptomów. Natomiast jeżeli pacjent obserwuje obecność aft, które nie znikają pomimo długotrwałego stosowania środków antyseptycznych, powinien udać się do lekarza. Tym, co powinno wzbudzić naszą czujność, są białe lub czerwone plamki, owrzodzenia lub guzki w jamie ustnej.

Ich lokalizacja może być zróżnicowana i zależy od umiejscowienia nowotworu. Zdarza się, że pacjent zauważy zmianę w obrębie języka, wtedy mówimy o raku języka. Natomiast rak może znajdować się także w takich miejscach jak:

  • wewnętrzna strona policzka,
  • ujście ślinianki,
  • czerwień wargowa,
  • dziąsła,
  • podniebienie twarde.

Kiedy nowotwór przechodzi w bardziej zaawansowane stadium, chory może odczuwać różne nieprzyjemne dolegliwości takie jak ból, uczucie drętwienia szczęki, ślinotok, czy krwawienie z jamy ustnej. Ważne, aby nie lekceważyć objawów i udać się do lekarza, zwłaczcza jeśli zaobserwujemy także powiększenie węzłów chłonnych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki