Poruszające sceny na gali Emmy. Chora Christina Applegate wzruszyła się do łez

2024-01-16 13:46

Christina Applegate pojawiła się na rozdaniach nagród Emmy. Chora na stwardnienie rozsiane aktorka rzadko pojawia się publicznie. Jej wystąpienie poruszyło obecną publiczność do tego stopnia, że przywitano ją owacjami na stojąco.

Poruszające sceny na gali Emmy. Chora Christina Applegate wzruszyła się do łez
Autor: Fot. Screen, youtube.com/ Entertainment Tonight

Amerykańska aktorka i piosenkarka, Christina Applegate od kilku lat choruje na stwardnienie rozsiane. Znana z roli Kelly Bundy w sitcomie "Świat według Bundych" oraz z serialu "Już nie żyjesz" aktorka przez wzgląd na chorobę rzadko pojawia się w mediach - stąd nic dziwnego, że na jej widok nastąpiło spore poruszenie.

„Diagnoza mnie załamała, ale szybko zaczęłam działać.” Karolina Gruszka choruje na stwardnienie rozsiane - Gadaj Zdrów

Gala Emmy. Applegate otwarcie o niepełnosprawności

W 2022 roku informowaliśmy o tym, że Christina Applegate przyznała, że zdiagnozowano u niej stwardnienie rozsiane (ang. multiple sclerosis). Zaznaczyła, że jej życie mocno się zmieniło i wie, jak ważne jest to, by nie lekceważyć pierwszych objawów. 

Kiedy w tym roku pojawiła się na scenie 75. gali wręczenia nagród Primetime Emmy Awards, na jej widok publiczność wstała z krzeseł i przywitała ją owacjami na stojąco. Ten widok sprawił, że wzruszyła się do łez. 

- Stojąc zawstydzacie moją niepełnosprawność - zażartowała.

W sieci pojawiło się wiele nagrań dokumentujących ten moment, a media wskazują, że to jeden z ważnych momentów gali. Przełamanie tabu na temat choroby i nadanie jej ludzkiego oblicza. 

Stwardnienie rozsiane. Nieuleczalne choroba Christiny Applegate

Choroba, z którą boryka się Christina Applegate, wbrew pozorom wcale nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że na stwardnienie rozsiane (SM) cierpi ponad 1,8 miliona osób na całym świecie.

Stwardnienie rozsiane wpływa na funkcje poznawcze, emocjonalne, ruchowe, czuciowe lub wzrokowe i występuje w wyniku ataku układu odpornościowego na mózg i rdzeń kręgowy. Niestety pomimo rozwoju medycyny nie da się wyleczyć SM, jednak odpowiednio dobrana terapia wspomaga opóźnienie jej rozwoju i może łagodzić dolegliwości.

WHO wskazuje, że objawy stwardnienia rozsianego u poszczególnych pacjentów mogą się różnić, ponieważ wiele zależy od lokalizacji i stopnia uszkodzenia włókien nerwowych. Natomiast najczęściej u chorych obserwuje się takie symptomy jak:

  • problemy z widzeniem,
  • trudności z chodzeniem lub utrzymaniem równowagi,
  • trudności z jasnym myśleniem,
  • drętwienie lub osłabienie, zwłaszcza rąk i nóg,
  • sztywność mięśni,
  • depresja,
  • problemy z funkcjami seksualnymi lub oddawaniem moczu,
  • uczucie silnego zmęczenia.

Przyczyna schorzenia nie została jeszcze poznana. Lekarze jednak zaznaczają, że warto zwracać uwagę na pierwsze objawy, ponieważ dzięki wdrożeniu leczenia istnieje realna szansa na poprawę jakości życia pacjenta.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki