Popularny dodatek do żywności ma wpływ na mikrobiotę jelitową. Znajdziesz go w lodach i sosach
Czy słyszałeś o dodatku do żywności E415? Prawdopodobnie spożywasz go wielokrotnie w ciągu tygodnia. Ostatnio opublikowane badania wykazały, że dodatek E415 może wpływać na mikroflorę jelitową człowieka i w rzeczywistości zwiększać spożycie kalorii.
Czym jest dodatek E415?
Dodatek do żywności E415 to inaczej guma ksantanowa. Prawdopodobnie jesz go kilka razy w ciągu tygodnia. Dodatek ten stosuje się w produktach codziennego użytku takich jak lody, wypieki albo sosy do sałatek. Gumę ksantanową wykorzystuje się także jako substytut glutenu w żywności bezglutenowej.
Początkowo, kiedy składnik został wprowadzony po raz pierwszy w latach 60. XX wieku, sądzono, że E415 nie ma wpływu na człowieka, bo nie jest trawiony przez ludzki organizm. Nowe badania świadczą jednak, że to nieprawda. Sami naukowcy nie kryją zaskoczenia odkryciem tego, jak bardzo ludzkie bakterie znajdujące się w jelitach, były w stanie przystosować się do gumy ksantonowej.
Do badań naukowcy wykorzystali kilka różnych metod analizy genów, transkryptów, białek i enzymów wytwarzanych przez bakterie jelitowe. To pozwoliło im odkryć, w jaki sposób pojedynczy gatunek bakterii trawi gumę ksantanową. Prace badawcze obejmowały zarówno testy laboratoryjne próbek kału od wielu ludzkich dawców, eksperymenty na myszach, ale również dane z dużych międzynarodowych baz danych.
Jak dodatek do żywności wpływa na mikroflorę jelitową człowieka?
Bakterie żyjące w jelitach są ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Te zbadane przez naukowców wykazują zmiany genetyczne i szybką adaptację, aby umożliwić strawienie dodatku E415. Powszechność trawienia gumy ksantanowej jest zaskakująca i w opinii naukowców - wydaje się zależeć od aktywności pojedynczej bakterii, która należy do rodziny Ruminococcaceae.
Naukowcom udało się wykazać, że bakteria została znaleziona wśród mikroflory jelitowej u bardzo wielu ludzi z krajów uprzemysłowionych. Co więcej, w niektórych próbkach znaleziono również inny rodzaj drobnoustroju, który wchodził w interakcję z gumą ksantanową. Chodzi o Bacteroides intestinalis, która może dalej rozkładać małe kawałki gumy ksantanowej, powstałe podczas trawienia większych cząsteczek ksantanu przez bakterię Ruminococcaceae. Wszystko dzięki temu, że jest wyposażona specjalne enzymy, które jej to umożliwiają.
Nowe badanie pokazuje, że bakterie w naszych jelitach rozkładają gumę ksantonową, która w rzeczywistości może zwiększać spożycie kalorii. Jednak to zupełnie inny rodzaj węglowodanów niż te spożywane przez organizm ludzki, różniący się między innymi budową chemiczną. Zmiany w bakteriach dostrzeżone przez naukowców widoczne są u osób stosujących "dietę zachodnią", bogatą w przetworzoną żywność.
Na podstawie tego badania nie można stwierdzić, czy i w jaki sposób guma ksantanowa wpływa na ludzkie zdrowie, ale z pewnością oddziałuje na mikrobiotę jelitową. Naukowcy wskazują na potrzebę ponownego zrewidowania stosowania gumy ksantonowej, która obecnie wykorzystywana jest na podstawie ocen przeprowadzonych ponad pięćdziesiąt lat temu.
Wyniki badań zostały opublikowane w Nature Microbiology przez zespół naukowców z NMBU we współpracy z University of Michigan i kilkoma innymi partnerami międzynarodowymi.