Popijała statyny sokiem. Trafiła do szpitala z uszkodzoną wątrobą i rozpadem mięśni
Statyny to jedne z najskuteczniejszych leków. Mogą mieć jednak efekty uboczne, które nasilają się nie tylko pod wpływem innych leków, ale nawet po spożyciu określonych napojów. Przykładem jest pewna kobieta leczona statynami, która postanowiła wspomóc kurację prozdrowotnym sokiem. Skutki były opłakane.
Statyny są powszechnie przepisywane osobom ze zbyt wysokim cholesterolem. Wielu ekspertów podkreśla, że to bardzo skuteczne i bezpieczne leki.
Ich działanie polega na hamowaniu enzymu, który w wątrobie uczestniczy w syntezie cholesterolu, dzięki czemu jego poziom obniża się. Stabilizują one również blaszkę miażdżycową, zapobiegając jej pękaniu, a tym samym zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Przyjmując statyny nie wolno pić soku z żurawiny
Jak każdy lek, tak i statyny mogą dawać efekty uboczne. Efekty te mogą pojawiać się lub nasilać po spożyciu konkretnych napojów, które same w sobie mają działanie prozdrowotne.
Tak jest w przypadku soku z żurawiny uznawanego za jeden z najzdrowszych napojów, wspiera bowiem organizm na różne sposoby. Nie powinny go jednak pić osoby, które zażywają statyny, czego przykładem była pewna 67-latka.
Przypadek kobiety, opisany w 2012 roku, był pierwszym doniesieniem klinicznym o możliwych interakcjach między symwastatyną a sokiem żurawinowym.
Kobieta z powodu wysokiego cholesterolu przez dwa lata przyjmowała symwastatynę i dobrze tolerowała lek.
Zaczęła codziennie pić sok żurawinowy i po dwóch tygodniach jej stan gwałtownie się pogorszył. Trafiła do szpitala z bardzo silnym bólem, narzekała też na silne osłabienie rąk i nóg utrzymujące się przez ostatnie sześć dni, miała także tkliwy i osłabiony brzuch. Lekarze ustalili, że ma zapalenie wątroby oraz rabdomiolizę, czyli rozpad mięśni.
Autorzy opisu przypadku doszli do wniosku, że sok z żurawiny hamuje niektóre enzymy w jelicie cienkim, a sama żurawina może zmniejszać tempo, w jakim lek rozkładany jest w wątrobie - w organizmie jest go więcej, niż być powinno, a to z kolei zwiększa ryzyko reakcji toksycznych i nasila efekty uboczne leku.
Jak podkreślono, do zwiększenia stężenia statyn we krwi może przyczynić się również sok z grejpfruta - nie wpływa on jednak na wszystkie typy statyn w takim samym stopniu.
Z czym jeszcze nie można łączyć statyn?
Statyny mogą wchodzić w niekorzystne interakcje nie tylko z napojami, ale również z innymi lekami, które mogą nasilać lub osłabiać ich działanie.
To przede wszystkim klarytromycyna (popularny antybiotyk z grupy makrolidów). W efekcie połączenia tych leków może dojść do osłabienia lub uszkodzenia mięśni i związanego z tym bólu.
Statyn nie wolno również łączyć z niektórymi lekami przeciwpsychotycznymi, immunosupresyjnymi, antyarytmicznymi czy przeciwgrzybiczymi. Dlatego osoba leczona statynami musi o tym powiedzieć każdemu lekarzowi, nawet jeśli zgłasza się tylko z banalną infekcją.