Ponowny podział kraju na trzy strefy z różnymi obostrzeniami? Wiadomo od kiedy
Ponowny podział kraju na trzy strefy - czerwoną, żółtą oraz zieloną - z różnym poziomem obostrzeń to jeden ze scenariuszy, które opracowano w zależności od rozwoju epidemii, określany jako "etap stabilizacji". Wiadomo, od kiedy taki podział miałby obowiązywać.
Na rządowej stronie gov.pl pojawiły się trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które rząd ma sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Tzw. etap odpowiedzialności będzie obowiązywał od 28.11 do 27.12.
Rząd rozważa również etap stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy strefy z różnymi obostrzeniami - strefę czerwoną, żółtą i zieloną.
Trzecim projektem jest kwarantanna narodowa, wprowadzona "w ostateczności". Wszystkie projekty mają być poddane konsultacjom społecznym.
W projekcie rozporządzenia dotyczącego tzw. etapu stabilizacji widnieje, że przepisy miałyby wejść w życie 28 grudnia br. Projekt przewiduje podzielenie kraju - w zależności o sytuacji epidemicznej - na trzy strefy z różnym poziomie obostrzeń, czyli na strefę czerwoną, żółtą i zieloną.
Strefa czerwona zostanie wprowadzona, kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 19 tys.
W strefie czerwonej podczas przemieszczania się będzie obowiązek zachowania dystansu 1,5 m od innych osób, a dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia, od poniedziałku do piątku, w godz. 8–16 będą mogła poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem.
Wydarzenia kulturalne i seanse kinowe będą mogły odbywać się z udziałem 1/4 publiczności, tzn. zajętych będzie mogło być 25 proc. miejsc przy udostępnieniu co czwartego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie.
W transporcie publicznym zajętych będzie mogło być 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
Podczas mszy świętych w kościołach będzie mogła być maksymalnie 1 osoba na 15m2, będzie tez obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.
Liczba uczestników zgromadzeń będzie ograniczona maksymalnie do 5 osób, a odległość pomiędzy zgromadzeniami nie będzie mogła być mniejsza niż 100 m. Imprezy organizowane w domu będzie obowiązywał limit 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.
Zakazana będzie organizacja wesel, komunii i konsolacji, a targi i wydarzenia będą dopuszczalne jedynie online. Zawieszona będzie działalność parków rozrywki.
Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej powrócą do nauki stacjonarnej. W sklepach i galeriach handlowych liczba klientów zostanie ograniczona do maksymalnie 1 osoby na 15m2, a godziny dla seniorów będą obowiązywały od poniedziałku do piątku w godz 10–12.
Działalność hoteli pozostanie zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.
Restauracje będą mogły serwować dania wyłącznie na wynos i z dowozem. Salony fryzjerskie i kosmetyczne będą mogły działać w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami.
Siłownie, kluby fitness i aquaparki pozostaną zamknięte; wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać, ale bez udziału publiczności.
Strefa żółta będzie obowiązywać, gdy średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 9,4 tys.
W takiej strefie nie będzie ograniczeń w przemieszczaniu się, wydarzenia kulturalne i seanse kinowe będą odbywać się z udziałem 1/4 publiczności. Podobnie jak w strefie czerwonej, w transporcie publicznym zajętych będzie mogło być 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
W kościołach będzie mogła być maksymalnie 1 osoba na 7 m2, w zgromadzeniu będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 25 osób, odległość pomiędzy zgromadzeniami nie będzie mogła być mniejsza niż 100 m.
Można będzie organizować wesela, komunie i konsolacje, ale z udziałem maksymalnie 50 osób. Targi i wydarzenia nadal będą mogły być tylko w formie online. W parkach rozrywki będzie mogła być maksymalnie 1 osoba na 7 m2.
Nauczanie będzie odbywać się w formie hybrydowej; w sklepach i galeriach handlowe limit klientów będzie wynosił maksymalnie 1 osoba na 7 m2.
Hotele będą mogły działać bez ograniczeń, a restauracje i knajpy będą otwarte w godz. 6–21; nie będzie ograniczeń w działalności salonów fryzjerskich i kosmetycznych. W siłowniach, klubach fitness i aquaparkach będzie limit: 1 osoba na 7 m2, w aquaparkach możliwe będzie max. 50-proc. obłożenie.
Wydarzenia sportowe będzie mogła śledzić na miejscu 1/4 publiczności.
Strefa zielona będzie wprowadzona, kiedy dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 3,8 tys.
W takiej strefie nie będzie ograniczeń w przemieszczaniu się, zaś w wydarzeniach kulturalnych i w seansach kinowych będzie mógł brać udział co drugi widz. W transporcie publicznym będzie mogło być zajętych 100 proc. miejsc siedzących, albo 50 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących.
W kościołach będzie limit 1 osoby na 4 m2, a w zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Wesela, komunie i konsolacje będą możliwe z udziałem maksymalnie 100 osób, a targi i wydarzenia z limitem 1 osoby na 4 m2. Podobny limit będzie w parkach rozrywki. Nauczanie będzie prowadzone w formie hybrydowej.
Sklepy i galerie handlowe, hotele, gastronomia oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne będą mogły działać bez ograniczeń. W siłowniach i klubach fitness utrzymany będzie limit 1 osoby na 7 m2, a w aquaparkach – maksymalnie 50-proc. obłożenie. Wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać przy limicie 50 proc. miejsc zajętych przez publiczność.
ŹRÓDŁO: PAP
Porady eksperta