Ponad tysiąc ofiar śmiertelnych. Epidemia Mpox może wymknąć się spod kontroli

2024-10-19 9:56

Afryka zmaga się z epidemią wirusa Mpox (dawniej małpia ospa), który dotknął już 18 państw. Ponad 42 tysiące zakażeń i ponad tysiąc zgonów budzi alarm wśród ekspertów. WHO ogłosiła stan wyjątkowy, apelując o międzynarodową reakcję, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, który stanowi globalne zagrożenie.

Ponad tysiąc ofiar śmiertelnych. Epidemia Mpox może wymknąć się spod kontroli
Autor: AP PHOTO/MUHAMMAD SAJJAD Ponad tysiąc ofiar śmiertelnych. Epidemia Mpox może wymknąć się spod kontroli

Agencja Unii Afrykańskiej ds. zdrowia przekazała, że wirus Mpox spowodował dotychczas około 1100 zgonów na terenie Afryki. Organizacja ostrzega, że jeśli nie zostaną wprowadzone natychmiastowe środki zaradcze, istnieje realne ryzyko, że epidemia wymknie się spod kontroli.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o budowaniu odporności na infekcje
Materiał sponsorowany

Groźny wirus Mpox rozprzestrzenia się w Afryce. WHO ostrzega o globalnym zagrożeniu zdrowia

Afryka boryka się z gwałtownym wzrostem zakażeń wirusem Mpox, znanym wcześniej jako ospa małpia. W 18 krajach kontynentu odnotowano ponad 42 tysiące przypadków zakażeń, a liczba zgonów przekroczyła już tysiąc sto przypadków. Epidemia wymyka się spod kontroli, pomimo działań profilaktycznych, takich jak kampanie dotyczące szczepień. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła Mpox globalnym zagrożeniem zdrowia publicznego, podkreślając, że międzynarodowa współpraca jest niezbędna, aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się wirusa​.

Sytuacja w 18 krajach jest już bardzo zła, to zdecydowanie za wiele i nie możemy dłużej czekać. Do tego tygodnia odnotowano łącznie 1100 zgonów. Naszym celem jest zapobieżenie rozszerzeniu epidemii na resztę afrykańskich państw. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, istnieje realne ryzyko, że sytuacja wymknie się spod kontroli. — zaapelował dr Jean Caseya, dyrektor afrykańskich CDC.

Kongo – epicentrum epidemii Mpox

Demokratyczna Republika Konga jest aktualnie najbardziej dotkniętym regionem, gdzie stwierdzono największą liczbę zgonów. Kampania szczepień, rozpoczęta w tym kraju, ma na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa, jednakże liczba nowych przypadków stale rośnie. Mpox (małpia ospa) to wirus, który pierwotnie przenosił się ze zwierząt na ludzi, ale teraz rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakt międzyludzki. Choroba objawia się gorączką, bólami mięśni oraz charakterystycznymi zmianami skórnymi przypominającymi ospę wietrzną​.

Większość przypadków ma łagodny przebieg, jednak istnieje ryzyko powikłań, takich jak zapalenie mózgu, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci​.

WHO alarmuje o międzynarodowym zagrożeniu Mpox

WHO ogłosiła mpox stanem wyjątkowym o międzynarodowym zasięgu (PHEIC), co jest najwyższym stopniem ostrzeżenia zdrowotnego. Sytuacja w Afryce może mieć globalne konsekwencje, szczególnie w kontekście rozprzestrzeniania się nowego, bardziej agresywnego wariantu wirusa poza kontynent. Przypadki zakażeń zostały zgłoszone także w Europie, m.in. w Szwecji. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, apeluje o natychmiastowe działania, by zapobiec dalszej eskalacji epidemii​.

Doktórka
Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko 5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Historię „Doktórki od familoków” poznacie w kolejnym odcinku podcastu „Polska na ucho”. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki