Ponad połowa badań nad lekami na raka pozostaje tajemnicą. Naukowcy zaniepokojeni

2022-08-04 12:01

Szokujące doniesienia na temat terapii nowotworowych. Według nowego badania, w którym w ciągu ostatnich 10 lat skontrolowano ponad 300 badań klinicznych dotyczących leków przeciwnowotworowych zatwierdzonych przez FDA, dane z ponad połowy badań onkologicznych leżących u podstaw zatwierdzania leków pozostają niedostępne.

Pacjent onkologiczny
Autor: Getty Images

Wśród przeprowadzonych 304 badań klinicznych przeprowadzonych w latach 2011-2021, dostarczających danych na temat 115 leków przeciwnowotworowych (zatwierdzonych przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków), udostępniono publicznie dane zaledwie 45% badań.

„Firmy farmaceutyczne nie będą udostępniać tych danych innym firmom farmaceutycznym ze względu na konkurencję, więc tę pracę muszą wykonać niezależni badacze” – powiedział The Guardian farmaceuta i autor badań, Natansh Modi z Flinders University.

„Chociaż w ciągu ostatnich pięciu lat poczyniono postępy w kierunku poprawy przejrzystości indywidualnych danych pacjentów] odkrycia te sugerują, że znaczna część kluczowych badań onkologicznych, które wspierają rejestrację przez FDA nowoczesnych leków przeciwnowotworowych, pozostaje niedostępna dla wykwalifikowanych badaczy” – dodaje Modi.

Co jeść, aby uniknąć raka?

Badacze chcą mieć dostęp do wszystkich danych

Opinia publiczna wręcz oczekuje uzyskania informacji od przemysłu farmaceutycznego na temat badań nad formami terapii. Dostęp do danych chcą mieć także naukowcy, którzy pragną śledzić poczynania związane z wdrażaniem metod leczenia i skuteczności leków.

Najczęstszym powodem, dla którego sponsorzy branżowi nie udostępniali danych z badań, był fakt, że trwała długoterminowa obserwacja uczestników badania. To jednak nie jest satysfakcjonującym wytłumaczeniem dla zespołu badawczego.

„Oczywiście konieczna jest ciągła obserwacja, ale nie powinna ona utrudniać udostępniania kluczowych danych, które są związane z globalnym udostępnianiem leków dziesiątkom tysięcy ludzi” – mówi farmaceuta i autor badań Ashley Hopkins, również Uniwersytet Flindersa.

Na podstawie dogłębnej analizy tej sytuacji Modi, Hopkins i współbadacze wzywają do większej przejrzystości danych z kluczowych badań w celu ochrony i maksymalizacji zdrowia publicznego oraz zapewnienia pełnego potencjału wkładu uczestników badania i ich rodzin.

Udostępnianie wyników badań i analiz wpływu leków na zdrowie ma również za zadanie uwiarygodnienia ich skuteczności, podkreślają badacze.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki