Ponad 60 osób zatruło się jadem kiełbasianym. Winny popularny zabieg
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania Kontroli i Chorób wydało ostrzeżenie w związku z odnotowaną serią zachorowań na botulizm. Zatruciu jadem kiełbasianym uległo ponad 60 osób po ryzykownych zabiegach w Turcji, które polegały na wstrzyknięciu botoksu do żołądka.
Ponad 60 przypadków groźnej choroby zakaźnej w Europie
Od końca lutego do 10 marca 2023 roku Europejskie Centrum ds. Zapobiegania Kontroli i Chorób (ECDC) zidentyfikowano 67 przypadków botulizmu (tzw. zatrucia jadem kiełbasianym) w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Turcji. Jest to choroba zakaźna, którą wywołuje silna neurotoksyna produkowana przez bakterie Clostridium botulinum (laseczki jadu kiełbasianego). Występuje ona pod różnymi postaciami, czyli w zależności od sposobu, w jaki toksyna dostała się do organizmu.
W wyniku śledztwa ECDC okazało się, że 60 osób poddało się zabiegowi przy użyciu endoskopu, który polegał na wstrzyknięciu botoksu do żołądka w dwóch tureckich placówkach medycznych – w Stambule i Izmirze. Toksyna botulinowa, inaczej jad kiełbasiany, rozluźnia żołądek, dzięki temu spowalnia prędkość, z jaką porusza się treść pokarmowa. Do tego reguluje pracę nerwu błędnego, który odpowiada za uczucie głodu czy sytości.
"Objawy po zabiegach toksyną botulinową obejmują zarówno podwójne widzenie, opadanie powiek, suchość w ustach, problemy z przełykaniem, jak i trudności w mówieniu” - informują w komunikacie urzędnicy. Ta choroba może mieć ostry przebieg.
ECDC ostrzega przed zabiegami w Turcji
Kilka pacjentów, u których zdiagnozowano botulizm, wymagało hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii opieki medycznej. W przypadku podejrzenia zatruciem kiełbasianym niezwykle ważne jest jak najszybsze podanie antytoksyny botulinowej.
W obliczu zaistniałej sytuacji ECDC wydało ostrzeżenie przed ryzykownymi zastrzykami żołądkowymi z toksyny botulinowej. Wyjaśniono w komunikacie, że "zwiększają one znacząco ryzyko rozwoju zatrucia jadem kiełbasianym lub wystąpienia paraliżu mięśni wywołanego toksyną botulinową". Jak wstępnie ustalono, ta substancja, stosowana w tureckich klinikach, była licencjonowana, ale nie została zatwierdzona do wstrzyknięcia do żołądka.