Ponad 40 proc. Polaków twierdzi, że pandemia poprawiła ich nawyki żywieniowe

2021-09-16 12:24

Ponad 40 proc. badanych Polaków odnotowało u siebie poprawę nawyków żywieniowych w trakcie trwania pandemii. Największa ilość badanych, którzy zgłosili poprawę to osoby w przedziale wiekowym 23-35 lat, zamieszkujące duże miasta, posiadające wykształcenie wyższe i zarabiające od 4 do 7 tys. zł netto.

Zdrowe nawyki żywieniowe
Autor: Getty Images

W czasie pandemii ponad 40 proc. Polaków zmieniło swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze, 46 proc. nie podjęło żadnych działań w tym zakresie, a 14 proc. nie potrafi tego określić. Tak wynika z najnowszego badania opinii społecznej przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland. Badanie zrealizowano metodą wywiadu internetowego, a wzięło w nim udział ponad tysiąc dorosłych Polaków. Próba była zróżnicowana pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, wykształcenia oraz regionu.

Poradnik Zdrowie przybieranie na wadze

"Podczas pandemii społeczeństwo zaczęło bardziej dbać o zdrowie. Wielu Polaków zyskało czas potrzebny do samodzielnego przygotowywania i regularnego spożywania dobrze zbilansowanych posiłków, m.in. dzięki pracy zdalnej i ograniczeniu licznych aktywności. A zatem odsetek osób deklarujących nowe, lepsze nawyki żywieniowe nie jest aż tak wysoki, jak się spodziewaliśmy, czyli na poziomie nawet 50 czy 60 procent” - powiedziała Agnieszka Dominik, analityk z UCE RESEARCH.

Najważniejsze zmiany żywieniowe obejmowały przede wszystkim włączenie do codziennego jadłospisu większej ilości warzyw i owoców  odpowiednio 58 proc. i 48 proc. Ankietowali zgłaszali także regularność posiłków (37 proc.) oraz rezygnację z mięsa (aż 29 proc.)

"Zaczęliśmy bardziej włączać w nasz jadłospis produkty zbożowe z pełnego ziarna, owoce, pojawiło się więcej warzyw. Zaczęliśmy mniej solić, rezygnujemy z czerwonego mięsa i jego przetworów a także cukru. Zaczęliśmy dbać o aktywność fizyczną" - powiedziała dietetyk Radomskiego Centrum Onkologii Agata Chruślak.

Najbardziej aktywni we wprowadzaniu zmian żywieniowych okazali się Polacy w wieku od 23. do 35. roku życia. 

"Tę grupę wiekową tworzą najbardziej świadomi konsumenci. Niektórzy z pasją, inni podążając za modą, ale jednak zgłębiają wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Chcą dobrze wyglądać i mają duży zapał do wprowadzania metamorfoz. Wśród nich są też młodzi rodzice, którym najbardziej zależy na wartościowym odżywianiu siebie i swoich dzieci" – skomentował współautor badania z Grupy BLIX dr Krzysztof Łuczak i dodał, że osoby z wyższym wykształceniem są najbardziej świadome wpływu sposobu odżywiania na cały organizm. "Mogą też zarabiać na tyle dobrze, że stać ich na wysokiej jakości żywność” - podkreślił Łuczak (PAP).

Najbardziej aktywne we wprowadzaniu zmian żywieniowych były osoby z dochodami wahającymi się w przedziale od 4 do 7 tys. zł netto  – 59,1 proc. 

Zmianę nawyków odżywiania najczęściej deklarują Polacy z miast liczących 200 - 499 tys. mieszkańców – 53 proc. Na końcu rankingu są mieszkańcy wsi i miejscowości mających do 5 tys. ludności – 33,2 proc.

"Uważam, że zmiana nawyków żywieniowych zostanie z nami na dłużej. Ważne są jednak niezbędne działania profilaktyczne, czyli szeroko pojęta edukacja żywieniowa, kształtowanie prozdrowotnych zachowań w tym sprzyjających utrzymaniu prawidłowej masy ciała w przedszkolach, szkołach, zakładach pracy oraz wśród pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej" - podsumowała Chruślak. 

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki