Ponad 10 mln Polaków zachoruje na demencję? Fatalne prognozy na 2060 rok

2024-10-07 10:01

Polskie Towarzystwo Neurologiczne wskazuje, że tylko w 2022 r. w Polsce zarejestrowano niemal 184 tysiące zachorowań na alzheimera. Tylko z tej przyczyny odnotowano także ponad 31 tys. zgonów. Prognozy na przyszłość malują się w znacznie ciemniejszych barwach.

Ponad 10 mln Polaków zachoruje na demencję? Fatalne prognozy na 2060 rok
Autor: Fot. Getty Images

Choroba Alzheimera określana jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako najczęściej występujący rodzaj demencji. Choć problem jest widoczny już teraz, to Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w przyszłości schorzenie to dotknie znacznie szerszą grupę. Sprawdzamy prognozy.

Poradnik Zdrowie - Demencja

Alzheimer w Polsce, czyli jak zapowiada się przyszłość?

Zgodnie z najnowszym raportem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, tylko w 2022 roku chorobowość rejestrowana wynosiła prawie 184 tys. przypadków, a zapadalność, czyli liczba nowo zdiagnozowanych z chorobą Alzheimera wynosiła 32,6 tys. pacjentów. Z danych wynika także, że w tej grupie odnotowano 31,6 tys. zgonów. 

Eksperci wskazują, że w tym samym czasie stwierdzono 44,1 tys. podejrzeń choroby Alzheimera. Neurolodzy dodają, że zapadalność na schorzenia o charakterze otępiennym podwaja się co 5 lat po ukończeniu 65. roku życia. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Zdrowia w 2038 roku liczba pacjentów wzrośnie do 1,2 mln. To jednak nie koniec złych wieści.

Resort zdrowia zaznacza, że zgodnie z szacunkami Głównego Urzędu Statystycznego tylko w 2022 roku w Polsce mieliśmy ok. 7,35 mln ludzi w wieku od 65. roku życia wzwyż, u których stwierdzono choroby neurodegeneracyjne. Warto zaznaczyć, że to prawie 20% całej populacji (dokładnie 19,5%). A zatem problem jest realny, a prognozy na przyszłość nie rysują się zbyt optymistycznie.

Starość kontra demencja. Będzie nas coraz więcej?

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w 2060 roku w Polsce będzie ponad 10,07 mln osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, w tym zespołami o charakterze otępiennym. Powodem jest choćby fakt, że nasze społeczeństwo mocno się starzeje, a zatem przybywa seniorów, a liczba urodzeń spada.

Badanie Instytutu Metryki i Oceny Zdrowia (ang. Institute For Health Metrics and Evaluation) poświęcone Globalnemu obciążeniu chorobami (ang. Global Burden of Disease Study, GBD), wskazuje, że Polska jest na siódmym miejscu wśród 28 krajów Unii Europejskiej pod kątem występowania schorzeń o charakterze otępiennym. A zatem nasz kraj plasuje się poniżej średniej unijnej. Zgodnie ze wskaźnikiem na 100 tys. osób mamy 716,56 chorych.

Natotmiast jeśli chodzi wyłącznie o chorobę Alzheimera, to zajmujemy 10 miejsce spośród 28 państw, a nasz wskaźnik chorobowości na 100 tys. ludzi wynosi 1 524,27. Podobnie jest pod względem zapadalności na tę chorobę i w tej kwestii Polska jest na 10 miejscu, a wskaźnik wynosi 212,93 osoby na 100 tys. ludzi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki