Pomóż szpitalowi - bo możesz
Szpitale, borykające się z niedoborem maseczek, kombinezonów, preparatów do dezynfekcji i innych niezbędnych środków bez skrępowania proszą o pomoc. A internauci na te prośby odpowiadają. Jak dołączyć do tej akcji?
Akcje pomocy dla personelu medycznego masowo organizowane są na facebooku i koordynowane lokalnie. Polacy na własną rękę prowadzą zbiórki na portalach zrzutka.pl i siepomaga.pl, skrzykują się w mediach społecznościowych i szyją maski, drukują przyłbice, dostarczają też posiłki dla ratowników i personelu medycznego w szpitalach.
O pomoc dla szpitali zaapelował na Twitterze znany polski pediatra i immunolog dr Paweł Grzesiowski:
Większość takich zbiórek koordynowana jest za pomocą mediów społecznościowych, co niektórym darczyńcom i potrzebującym (tym, którzy nie korzystają z Facebooka czy Instagrama) utrudnia dotarcie do organizatorów.
Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>
Z myślą o lepszym przepływie informacji i zebraniu wszystkich akcji w jednym miejscu powstały więc strony www, na których szpitale mogą zgłosić, czego potrzebują, a chętni do pomocy zorientować się w najpilniejszych potrzebach danej placówki.
- www.wsparciedlaszpitala.pl - platforma, którą opracowali polscy informatycy i ekonomiści współpracujący w ramach Wirtualnego Instytutu Kryzysowego. Ma trzy główne moduły.
Pierwszy z nich pozwala poznać aktualne potrzeby szpitali (konkretną placówkę można znaleźć, wyszukując po nazwie lub rozwijając z listy danych placówek w województwie).
Kolejny przeznaczony jest dla osób, które chcą pomóc jako darczyńca lub lokalny koordynator), ostatni zaś służy do tego, by zgłosić do systemu szpital, który potrzebuje pomocy.
- www.dawkawsparcia.org - strona, na której pracownicy służby zdrowia i szpitale mogą uzyskać pomoc na różne sposoby. Pierwszym z nich jest wsparcie psychologiczne i coachingowe - pracownik medyczny może z takiej pomocy skorzystać, dzwoniąc na numer infolinii, lub połączyć się z terapeutą on line za pomocą aplikacji do videokonferencji.
Platforma umożliwia również pomoc rzeczową i usługi: informacje o tym, co jest potrzebne, zbiera bezpośrednio od szpitali i placówek medycznych, a następnie po ich weryfikacji publikuje na specjalnej podstronie, do której dostęp mają darczyńcy zainteresowani udzieleniem konkretnej pomocy.
Platforma oferuje również lekarzom możliwość zdalnego przeprowadzania międzynarodowych konsultacji i konsyliów, co pozwala na dzielenie się wynikami badań i omawiania doświadczeń z lekarzami z innych krajów. - www.dzialajmyrazem.pl - jak czytamy na stronie: "Założyliśmy DzialajmyRazem.pl po to, by każdy przedsiębiorca, nawet dysponując bardzo skromnymi środkami, mógł rozwiązać konkretny problem. Nawet tak mały, jak dostarczenie artykułów higienicznych do okolicznej przychodni, która akurat ich potrzebuje".
Platforma podzielona jest na dwa moduły: dla osób, które reprezentują szpitale i osób, które mogą pomóc, oferując wsparcie finansowe lub rzeczowe.
Polecamy także:
- Jak bezpiecznie jeździć autem w czasach pandemii?
- Szwedzkie podejście do epidemii koronawirusa
- Naukowcy już wiedzą, skąd się wziął koronawirus
- Naukowcy potwierdzają: koronawirus może niszczyć wątrobę
- Jak bezpiecznie wyczyścić smartfon?