Polska liderem wypłat odszkodowań po szczepieniu przeciw Covid-19. Można dostać nawet 100 tys.

2023-07-11 14:29

Statystyki sugerują, że Polska zdecydowanie wyprzedza inne kraje w zakresie składania i przyznawania odszkodowań za powikłania po szczepieniu na Covid-19. Jednak warto zwrócić uwagę, że każde państwo posiada inne regulacje prawne dotyczące rekompensat, co może wpływać na różnice w wyliczeniach.

Polska liderem wypłat odszkodowań po szczepieniu przeciw Covid-19. Można dostać nawet 100 tys.
Autor: PHOTO MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

W Polsce obserwujemy większą skłonność do składania wniosków o odszkodowania za powikłania poszczepienne w porównaniu do innych krajów. Zgodnie z najnowszymi informacjami od rzecznika praw pacjenta, do 1 lipca złożono 1548 wniosków o rekompensatę za niepożądane efekty po szczepieniu, z czego 973 decyzje już zapadły. 223 z nich były pozytywne.

Odszkodowania za szczepionki na Covid-19

W porównaniu do innych krajów nawet uwzględniając różnicę w liczebności populacji, w Polsce odnotowano wyższą liczbę wypłat. Na przykład, w Czechach zgłosiło się tylko 100 osób z prośbą o takie świadczenie, ale nie wypłacono żadnych środków. W USA zarejestrowano ponad 11 tys. wniosków (dane z czerwca), z których rozpatrzono jedynie 900. Tylko cztery osoby otrzymały odszkodowanie. W Wielkiej Brytanii z 5,7 tys. wniosków pozytywnie rozpatrzono około 100, a odrzucono 1,6 tys. Pozostałe wnioski są w trakcie rozpatrywania. W Australii od momentu uruchomienia programu odszkodowań w grudniu 2021 roku zarejestrowano 3,5 tys. wniosków. Do kwietnia bieżącego roku wypłacono rekompensaty w 126 przypadkach.

Jakie są średnie kwoty odszkodowań?

W Polsce średnia wypłata odszkodowań po szczepieniu przeciw Covid-19 wynosi 20 tys. zł, jednak rządowe odszkodowania nie są przyznawane w przypadku śmierci. Maksymalną kwotę 100 tys. zł otrzymało siedem osób. W Wielkiej Brytanii odszkodowanie wynosi 120 tys. funtów (ok. 630 tys. zł). Mogą je otrzymać również bliscy osób zmarłych na skutek powikłań poszczepiennych. W Australii ofiary mogą wnioskować o renty lub rekompensatę utraconych zarobków, natomiast w USA możliwy jest zwrot kosztów leczenia, do 50 tys. dol. (ponad 200 tys. zł) za utracone dochody, a odszkodowanie dla rodziny z powodu śmierci może wynieść nawet 422 tys. dol. (1,7 mln zł).

Kto ma prawo do rekompensat?

Zgodnie z ustawą, prawo do rekompensacji przysługuje, gdy po szczepieniu wystąpią niepożądane reakcje wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, które spowodują hospitalizację na co najmniej 14 dni, lub wystąpi wstrząs anafilaktyczny. Rekompensata jest przyznawana tylko w przypadku hospitalizacji. Ustawa nie przewiduje odszkodowania za utratę życia. Do 31 stycznia zarejestrowano 17 989 niepożądanych odczynów poszczepiennych na 51 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19, co stanowi 0,05 proc. Z tego kilkaset osób było hospitalizowanych, ale nie wiadomo jak długo, 2245 miało poważne i ciężkie skutki uboczne. Można przypuszczać, że te osoby jako pierwsze złożą wniosek o rekompensatę.

Poradnik Zdrowie powikłania po COVID-19

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki