Polscy naukowcy odkryli powód bezsenności. Sprawdź, czy jesz te produkty
W upalne dni noce potrafią być męczące. Duchota i wysoka temperatura dają się we znaki i zakłócają sen. Okazuje się jednak, że powód może być zupełnie inny. Naukowcy zwracają uwagę na deficyty w codziennej diecie.
Czasem trudno ustalić przyczynę zaburzeń snu. Wiemy, jak ważna jest higiena i to, by co najmniej godzinę przed snem nie korzystać z urządzeń emitujących światło niebieskie. Uprawiamy sporty i staramy się obniżyć poziom kortyzolu, który zakłóca nasz sen. Mimo to nadal problem nie znika. Choć przyczyn może być całkiem sporo i konieczna będzie choćby wizyta u psychiatry, to w pierwszej kolejności zalecamy przyjrzeć się diecie.
Mikrobiota kontra sen. Nowe badania polskich naukowców
Grupa polskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opublikowała badania na łamach portalu Nutriens. Badacze wskazują, że za jakością naszego snu stoi mikrobiota i to jej należy poświęcić sporo uwagi.
Musimy pamiętać o tym, że mikrobiota każdego z nas zmienia się przez całe życie i to bardzo dynamicznie. A to oznacza, że w dowolnym momencie może dojść to pogorszenia zdrowia, czy zaburzeń snu.
Badacze wskazują, że w wieku 5 lat kształtuje się nasza podstawowa flora bakteryjna, a skład mikrobiomu stabilizuje się w okresie dojrzewania. Niemniej musimy pamiętać o tym, że każda przebyta infekcja, silny stres, antybiotykoterapia czy przyjmowanie choćby leków przeciwbólowych zmienia mikrobiom.
Niezbędne dla zdrowia mikroorganizmy odpowiadają również za produkcję metabolitów, czyli np. serotoniny, która jest nie tylko ważnym hormonem, ale również neuroprzekaźnikiem. Serotonina wytwarza melatoninę, czyli substancję chemiczną niezbędną do prawidłowego snu. Podsumowując, jeśli zabraknie serotoniny, zabraknie melatoniny, a to sprawia, że pojawiają się problemy ze snem.
Jak dieta wpływa na sen? Nie chodzi o tłuste jedzenie
Zestawiając dietę z problemami z zasypianiem pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, jest spożywanie tłustego i ciężkostrawnego jedzenia. Owszem to nigdy nie jest zdrowe połączenie, łatwo o zgagę i ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Niemniej tym razem skupiamy się na najnowszych badaniach naukowych, które wskazują na niedobory.
Polscy badacze wskazują na kolejną ważną substancję chemiczną kluczową dla zachowania zdrowej mikrobioty. To kwas gamma-aminomasłowy, w skrócie GABA, aby go wyprodukować, musimy mieć zdrowe jelita. Ważne są również krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA), by mogły powstać, w codziennej diecie nie może zabraknąć błonnika, polifenoli i kwasów tłuszczowych omega-3.
Jak wskazują naukowcy, są dowody na to, że to właśnie SCFA wysyła sygnał do mózgu, że czas już spać. Co więcej, u osób cierpiących na bezsenność stwierdzono zmniejszoną liczbę tych krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych.
SCFA wpływa także na produkcję wspomnianej serotoniny i GABA, a zatem po raz kolejny widzimy, że zdrowie, także sen jest zależny od stanu flory bakteryjnej obecnej w jelitach.
Chcąc zadbać o produkcję niezbędnych metabolitów, należy w codziennej diecie zadbać o takie produkty jak:
- orzechy,
- nasiona,
- produkty pełnoziarniste,
- owoce,
- warzywa,
- ryby morskie,
- owoce morza,
- kefir,
- jogurty,
- kiszonki,
- pastę miso.