Polio wraca po 33 latach. Zmutowana forma wirusa wykryta w Izraelu
Niezaszczepiony czterolatek z Jerozolimy ma pozytywny wynik testu na polio - poinformowało izraelskie Ministerstwo Zdrowia. Przypadek ten budzi obawy przed możliwym odrodzeniem się choroby, która do tej pory uznawana była za praktycznie wyeliminowaną.
Polio może doprowadzić nawet do śmierci
Polio czyli choroba Heine-Medina (poliomyelitis anterior acuta), to ostre nagminne porażenie dziecięce. Wywołują ją aż trzy typy wirusa polio (wirus RNA z rodziny Picornaviridae), które mogą przenosić się drogą wziewną lub pokarmową.
Choroba może przebiegać bezobjawowo, albo dawać objawy grypopodobne, takie jak wysoka gorączka, czy ból głowy. Objawem polio może być również niewydolność dróg oddechowych - w przebiegu choroby może dojść do porażenia mięśni dróg oddechowych, stanowiącego bezpośrednie zagrożenie życia.
Najcięższym (ale bardzo rzadkim) stadium choroby jest postać porażenna - wirus dostaje się do rdzenia kręgowego i uszkadza neurony ruchowe, na skutek czego dochodzi do trwałego porażenia mięśni i w efekcie do trwałej niepełnosprawności. Porażeniu najczęściej ulegają dolne kończyny. Infekcja może również objąć mózg (co zdarza się ekstremalnie rzadko) i w krótkim czasie doprowadzić do zgonu.
Jeszcze w 2001 r Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że dzięki powszechnym i obowiązkowym szczepieniom przeciw polio choroba ta nie grozi już mieszkańcom Europy. Jej przypadki występują jednak na Ukrainie (w tym kraju ze względu na niski poziom zaszczepienia ryzyko rozprzestrzeniania się polio WHO uznało za wysokie), a także w ubogich krajach Afryki i Azji.
Pierwszy przypadek polio w Izraelu. Choruje niezaszczepione dziecko
Niedawno pierwszy od dziesięcioleci przypadek polio zanotowano w Malawi. O pierwszym od 33 lat przypadku zachorowania na tę chorobę poinformowało również izraelskie Ministerstwo Zdrowia. U czteroletniego chłopca z Jerozolimy wykryto zmutowaną formę wirusa, która u osób niezaszczepionych może doprowadzić do rozwoju choroby.
Jak podaje agencja Reuters, regionalna administracja zdrowotna w Jerozolimie wszczęła już dochodzenie epidemiologiczne - zarówno dziecko, jak i jego rodzina objęci zostali nadzorem epidemicznym. Wiadomo, że czterolatek nie był zaszczepiony przeciw polio.
Szefująca publicznej służbie zdrowia dr Sharon Elroy-Preis zorganizowała konferencję prasową, podczas której podkreśliła znaczenie programu szczepień i zaapelowała do rodziców o natychmiastowe zaszczepienie dzieci przeciw tej chorobie. W związku z przypadkiem polio zmieniono również kalendarz szczepień: pierwsza dawka szczepionki będzie podawana niemowlętom w 6. tygodniu życia, druga - w 12. tygodniu. Dwie pozostałe dawki będą podawane zgodnie z dotychczasowym kalendarzem.
Ślady wirusa polio w Izraelu wykryto już w 2013 r na podstawie analizy próbek ścieków. Wówczas jednak nie zdiagnozowano żadnego przypadku choroby wśród ludzi - jednak odkrycie to skłoniło władze do rozpoczęcia szczepień dzieci przeciw polio na masową skalę.