Połączenie szczepionek na COVID-19 wzmacnia ochronę immunologiczną? Wyniki badań zaskakują

2021-06-29 14:51

Naukowcy z Oksfordu twierdzą, że zastosowanie dwóch różnych szczepionek przeciw COVID-19 do pierwszego i drugiego zastrzyku wywołuje silną odpowiedź immunologiczną na wirusa. W trakcie badań stosowano albo standardowe dwa wstrzyknięcia szczepionki Oxford/AstraZeneca lub Pfizer/BioNTech, albo kombinację dwóch różnych wariantów.

Połączenie szczepionek na COVID-19 wzmacnia ochronę immunologiczną? Wyniki badań zaskakują
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Połączenie szczepionek zapewni silniejszą ochronę immunologiczną?
  2. Szczepionki Oxford i AstraZeneca jako dawka wzmacniająca?

Połączenie szczepionek zapewni silniejszą ochronę immunologiczną?

Badanie wykazało różnice w ilości przeciwciał przeciwko wirusowi w zależności od podanych zastrzyków. Podczas gdy dwie dawki Pfizera wytworzyły najwyższą ilość przeciwciał, jeden zastrzyk szczepionki Oxford, po którym zastosowano szczepionkę Pfizera, był prawie tak samo silny.

Inne kombinacje nie okazały się tak skuteczne. Ci, którzy otrzymali zastrzyk Pfizera, a następnie dawkę szczepionki Oxford, mieli prawie siedmiokrotnie niższy poziom przeciwciał niż ci, którzy otrzymali dwa zastrzyki Pfizera, chociaż był on nadal pięć razy wyższy, niż poziom przeciwciał zarejestrowany u osób, które otrzymały dwa zastrzyki AstraZeneca.

Badanie miało na celu sprawdzenie, czy mieszanie szczepionek przeciw COVID-19 – na przykład w przypadku braku dostaw – zapewni taką samą ochronę przed wirusem, jak wykorzystanie dwóch dawek tej samej szczepionki.

Opierając się na odkryciach, naukowcy uważają, że każda kombinacja szczepionek Pfizer i Oxford zapewnia silniejszą odpowiedź immunologiczną, niż dwie dawki szczepionki Oxford.

Szczepionki Oxford i AstraZeneca jako dawka wzmacniająca?

Inne badanie Oxford, które nie zostało jeszcze poddane recenzji naukowej wykazało, że trzecia dawka szczepionki Oxford/AstraZeneca może działać jako skuteczna dawka wzmacniająca. 

Naukowcy odkryli, że trzecia dawka podana ponad sześć miesięcy po drugiej doprowadziła do znacznego wzrostu przeciwciał i zwiększyła zdolność komórek T organizmu do zwalczania koronawirusa, w tym jego wariantów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki