Polacy nie wiedzą, jak pomóc bliskim w kryzysie psychicznym. Tego sygnału nie wolno przegapić

2022-10-18 10:25

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Jak wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, aż 61 proc. Polaków stwierdziło, że bliskie osoby, które walczą z nasilonymi objawami w zakresie zdrowia psychicznego, nie wyciągają do nich ręki po pomoc. Jak zatem można pomóc im w kryzysie? Na to pytanie odpowiada kampania edukacyjna "WYstarczy zapytać".

Smutna kobieta siedzi na podłodze przy ścianie
Autor: Getty Images

Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, galopująca inflacja, rosnące raty kredytów, podwyżki cen energii elektrycznej, a co za tym idzie znacznie wyższe koszty życia, odbijają się negatywnie na zdrowiu psychicznym Polaków. Wiele osób przeżywających kryzys psychiczny potrafi skutecznie udawać, że wszystko jest w porządku. Nie chcą mówić bliskim o swoich problemach psychicznych, ponieważ boją się ich reakcji lub konsekwencji zawodowych. Najczęściej wybierają samotność. 

Poradnik Zdrowie kiedy iść do psychologa

Rola kontaktu międzyludzkiego w kryzysie psychicznym 

Według najnowszego badania, sporządzonego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, 59 proc. osób twierdzi, że w Polsce mówi się o psychicznych problemach zdrowotnych w niewystarczającym stopniu. Mało tego, 61 proc. respondentów przekazało, że bliskie osoby, będące w kryzysie psychicznym, nie zwracają się do nich o poradę. Jak zatem pomóc takim osobom przetrwać trudny moment w życiu?

W tym celu ruszyła kampania "WYstarczy zapytać", która wystartowała 10 października w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jej organizatorem jest Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego. Kampania poświęcona jest temu, jak ważna jest rola kontaktu międzyludzkiego i wsparcie najbliższych w czasie kryzysu. Zespół ekspertów z Mind Health przygotował cykl bezpłatnych webinarów online - linki do zapisów można znaleźć na profilach Mind Health oraz Centrum Medycznego Damiana w mediach społecznościowych. Wydarzenia są zaplanowane w ustalonych terminach:

  • 18.10.2022 godz. 18:00 – "Samotność niebezpieczna dla zdrowia psychicznego i fizycznego" – mgr Martyna Hnatyszyn,
  • 25.10.2022 godz. 18:00 – "Dlaczego niektóre tematy są trudne w komunikacji międzyludzkiej? Dlaczego się ich boimy i jak je oswajać?" – mgr Katarzyna Babka,
  • 31.10.2022 godz. 14:00 – "Jak wspierać pracowników, którzy znajdują się w trudnej emocjonalnie sytuacji życiowej?" – mgr Sylwia Rozbicka

Dzięki uczestnictwu w tych spotkaniach będzie można zdobyć cenną dawkę wiedzy, jak zadbać także o własne potrzeby emocjonalne i nie wypalić się, pomagając rozwiązywać problemy innych.

Kampanię edukacyjną została zorganizowana przez Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki