Polacy na szarym końcu UE. Dane o szczepieniach wśród seniorów przerażają

2024-12-17 15:48

Eurostat udostępnił dane, w których możemy zobaczyć, jak procentowo wygląda ilość zaszczepionych przeciwko grypie seniorów w Unii Europejskiej. Na samym szczycie znalazła się Dania, Portugalia i Irlandia. Polska jednak na szarym końcu.

Polacy na szarym końcu UE. Dane o szczepieniach wśród seniorów przerażają
Autor: fot. Getty Images Polacy na szarym końcu UE. Dane o szczepieniach wśród seniorów przerażają

W całej Unii Europejskiej preparat przeciwko grypie przyjęło 48,2 proc. populacji w wieku powyżej 65 lat. Autorzy opracowania zwrócili uwagę na fakt, że odsetek osób liczących 65 lat lub więcej, które zaszczepiły się przeciwko grypie był w 2022 r. niższy niż w 2009 r., gdy preparat przyjęło 54,6 proc. unijnej populacji w tym przedziale wiekowym. W 2015 r. było to 40 proc.

Polska zajęła przedostatnie miejsce. Szczepi się u nas niewielu seniorów

Wśród krajów członkowskich UE w 2022 r. najwięcej osób w wieku powyżej 65 lat zaszczepiło się przeciwko grypie w Danii - 78 proc.; kolejne miejsca zajęły w tym zestawieniu Portugalia (75,8 proc.) oraz Irlandia (75,4 proc.).

Na przeciwnym biegunie znalazły się: Słowacja (5,6 proc.), Polska (8,6 proc.) i Bułgaria (10,4 proc.).

Eurostat podał w poniedziałek, że w 2021 r. w krajach UE z powodu grypy zmarły 363 osoby i było to wyraźnie mniej, niż poprzednich latach (w 2020 r. - 5709 zgonów, w 2019 r. - 10124 zgony). Z tej liczby 290 zgonów to osoby w wieku 65 lat lub starsze. Eurostat nie sprecyzował, jak duży odsetek tej grupy dotyczył osób, które nie przyjęły szczepionki.

Według Europejskiego Urzędu Statystycznego spadek liczby zgonów z powodu grypy w 2021 r. to efekt m.in. ulepszonych strategii szczepień, utrzymywania większego dystansu społecznego i skuteczniejszych praktyk higienicznych, wprowadzonych jeszcze w związku z pandemią Covid-19.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
W. KRASKA: GRYPA TEŻ MOŻE ZABIJAĆ

Szczepienie przeciwko grypie w Polsce. Dla tych osób jest darmowe

Niski odsetek osób starszych, które poddały się szczepieniu przeciwko grypie może zastanawiać. W szczególności, że w sezonie 2024/2025 obowiązują zasady refundacji szczepionek przeciw grypie, które powinny sprzyjać ich przyjmowaniu.

Szczepionki przeciw grypie są bowiem bezpłatne:

  • dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat. Dostępne są szczepionki przeciw grypie,
  • dla dorosłych w wieku 65+ lat. Dostępne są: szczepionki przeciw grypie,
  • dla kobiet w ciąży i połogu. Dostępne są szczepionki przeciw grypie.

Podkreślamy jednak, że w celu skorzystania z refundacji niezbędna jest recepta od lekarza. Dorośli mogą się zaszczepić zarówno w podmiotach leczniczych, jak i aptekach.

Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby dorosłej może przeprowadzić: lekarza, felczer, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, higienistka szkolna czy diagnosta laboratoryjny.

Szczepienia zapobiegają zachorowaniom około 40-70 procent zaszczepionych osób. Wiele zależy od sezonu i grupy osób zaszczepionych. Zaleca się przyjmowanie szczepionki przeciwko grypie każdego roku.

Zobacz także: 6 najczęstszych pytań na temat szczepień przeciw COVID-19. Poznaj odpowiedzi!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki