Polacy coraz bardziej szczęśliwi. Żaden naród w Europie nie odczuł takiego wzrostu satysfakcji
Smutny jak Polak? Niekoniecznie. Chociaż mamy skłonność, by uważać samych siebie za smutasów, okazuje się, że w ostatnich latach samopoczucie naszych rodaków uległo poprawie. Wyniki nowych badań Ipsos mogą zaskakiwać.
Polacy są coraz szczęśliwsi według najnowszych badań
Ipsos cyklicznie przeprowadza badania statystyczne -w tym badania poczucia szczęścia. Jak się okazuje, ponad 70 proc. ludzi na świecie deklaruje poczucie szczęścia. Jak na tym tle wypadają Polacy?
Może wydawać się zaskakujące, ale 72 proc. mieszkańców naszego kraju deklaruje poczucie szczęścia. Jeszcze rok temu ten wynik był aż o 14 proc. niższy.
Zgodnie z wynikami badań, Polacy nie byli tak szczęśliwi od 5 lat. Aktualny wynik jest analogiczny do poziomu szczęścia sprzed pandemii COVID-19. Co ciekawe, poczucie szczęścia żadnej innej nacji nie poszło tak znacząco w górę.
Więcej szczęścia Polacy czują po ślubie i po wyborach
Polscy single okazują się mniej szczęśliwi, niż osoby będące w związkach małżeńskich. Szczęście deklaruje aż 78 proc. osób zamężnych lub żonatych, a jednocześnie tylko 65 proc. osób będących w związkach nieformalnych lub pozostających singlami.
Jak podkreśliła Joanna Skrzyńska, Public Affairs Leader w Ipsos Polska, „po latach malejącego poczucia szczęścia wśród Polek i Polaków, w najnowszym badaniu obserwujemy wyjątkowo duży wzrost deklaracji satysfakcji z życia”.
Dlaczego Polacy czują się szczęśliwsi? „Wynik październikowych wyborów, w których obserwowaliśmy bezprecedensową frekwencję, z pewnością wpłynął na poczucie satysfakcji badanych” – wymienia Joanna Skrzyńska z Ipsos. To niejedyny powód do zadowolenia. Wśród przyczyn uczucia szczęścia Polaków wymienia się sytuację ekonomiczną i niższą inflację.
Zasadniczo jednak Polacy są niezadowoleni z sytuacji ekonomicznej w kraju – satysfakcję deklaruje tylko 39 proc. Natomiast z sytuacji społeczno–politycznej zadowolenie odczuwa 37 proc. Polaków. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w badaniu przed rokiem Polacy oceniali jednak te aspekty jeszcze gorzej, niżej o odpowiednio 15 punktów procentowych i 10 punktów procentowych.
CZYTAJ TEŻ: Jak być szczęśliwym? 19 kroków do prawdziwego szczęścia
Cieszą nas dzieci, ale coraz mniej
Ipsos mierzył poziom zadowolenia z różnych aspektów życia. Sprawdzono skalę zadowolenia z faktu posiadania potomstwa lub osoby partnerskiej. Większość ludzi na świecie deklarowała satysfakcję z podanych obszarów – odpowiednio 85 proc. w przypadku dzieci, a 83 proc. w przypadku osoby partnerskiej.
Istotny okazywał się też kontakt z naturą, szacowany, z którego zadowolenie deklaruje 79 proc. badanych. Co najmniej satysfakcjonuje ankietowanych? Sprawy społeczne i polityczne – tu zadowolenie wyraża zaledwie 40 proc. ankietowanych.
Co ciekawe, w kategorii satysfakcja ze związków i dzieci, Polacy plasują się poniżej średniej światowej. 80 proc. cieszy fakt posiadania potomstwa, zaś 81 proc. odczuwa satysfakcję z relacji partnerskiej. Z kolei 77 proc. Polaków czuje zadowolenie z kontaktu z naturą. Interesujący jest fakt, że aż o 10 punktów procentowych spadła odczuwana satysfakcja z potomstwa.
Polacy czują się niedoceniani
Polacy czują się niedoceniani i niezadowoleni ze swojego czasu wolnego. „Z pracy oraz ilości wolnego czasu zadowolonych jest odpowiednio 65 proc. i 67 proc. polskich badanych (na świecie: 73 proc. i 74 proc.). Podczas gdy w Polsce docenianymi czuje się 58 proc. badanych, na świecie odsetek ten wynosi 70 proc. Jeszcze gorzej wyglądają deklaracje dotyczące zdrowia fizycznego (58 proc. vs. 69 proc.), a także zdrowia psychicznego (59 proc. vs. 70 proc.)” - wymienia Ipsos.
CZYTAJ TEŻ: Szczęście to umiejętność. Czym jest szczęście i co pomaga je osiągnąć?
Najbardziej szczęśliwe i nieszczęśliwe kraje na świecie
Kto jest najszczęśliwszy w Europie? Badania wykazały, że na pierwszy miejscu uplasowali się Holendrzy, którzy z 85 proc. wynikiem jawią się jako najszczęśliwsi nie tylko na kontynencie europejskim, ale i na całym świecie. Najmniej szczęśliwi są Węgrzy, których deklarowany poziom szczęścia wyniósł 48 proc.
Jak kształtuje się szczęście na świecie? Oto lista kolejnych krajów, w kolejności od tych, gdzie mieszkańcy deklarują się jako szczęśliwi, do tych, którzy deklarują szczęścia najmniej:
- Holandia 85 proc.
- Meksyk 83 proc.
- Indonezja 82 proc., Indie 82 proc.
- Brazylia 81 proc.
- Tajlandia 79 proc.
- Irlandia 77 proc., Malezja 77 proc.
- Nowa Zelandia 76 proc.
- Wielka Brytania 75 proc.
- Singapur 74 proc., Belgia 74 proc.
- Argentyna 73 proc.
- Stany Zjednoczone 72 proc.
- Polska 72 proc.
- Australia 71 proc.
- Francja 71 proc.
- Kanada 71 proc.
- Kolumbia 70 proc.
- Hiszpania 70 proc.
- Afryka Południowa 69 proc.
- Chile 68 proc.
- Peru 68 proc.
- Szwecja 68 proc.
- Niemcy 65 proc.
- Turcja 59 proc.
- Włochy 58 proc.
- Japonia 57 proc.
- Korea Południowa 48 proc.
- Węgry 48 proc.
CZYTAJ TEŻ: Cebulowa teoria szczęścia, czyli od czego zależy nasze szczęście?