"Podziel się młodością!", czyli akcja wspierająca aktywizację seniorów
Jedynie nieco ponad 30 procent osób starszych w Polsce pozytywnie ocenia swój stan zdrowia. Dla wielu z nich wyzwaniem są codzienne czynności – takie jak spacer, przygotowanie posiłków, czy wizyta u lekarza. Dlatego powstają inicjatywy, które mają na celu uzmysłowienie, szczególnie nie zdającym sobie z tego sprawy młodym osobom, jak ważne jest spędzanie czasu ze starszymi. Jedną z takich akcji jest kampania pod hasłem "Podziel się młodością".
Seniorzy w Polsce krytycznie oceniają jakość swojego życia – według badań przeprowadzonych w 2015 roku przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej, jedynie 31,9 procent osób starszych uważa, że stan ich zdrowia jest dobry lub bardzo dobry. Problem stanowią często zwykłe, codzienne czynności. Aż 2/3 seniorów nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej1. Seniorzy zgłaszają potrzebę wsparcia w pracach domowych, przy wizytach u lekarza, wyjściu na spacer, zrobieniu zakupów czy odwiedzinach znajomych2.
Istotny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia seniorów może mieć aktywność fizyczna. Tę podejmuje jednak tylko co trzeci senior.
- Starsze osoby często potrzebują jedynie motywacji, zrozumienia oraz pomocy w rozwiązaniu prostych problemów. Te, choć młodym osobom mogą wydawać się błahe, często w znaczy sposób ograniczają aktywność seniorów – a nawet ją uniemożliwiają. Dlatego bardzo ważne jest, by angażować młodych ludzi w inicjatywy, które mają na celu poprawę jakości życia seniorów i mobilizują ich do aktywności fizycznej - mówi Katarzyna Jezierska, Dyrektor Marketingu GSK Consumer Healthcare.
Niezwykle ważne jest, aby o takich inicjatywach informować i do nich zachęcać. Kampania "Podziel się młodością", której celem jest aktywizacja seniorów poprzez młodsze pokolenia, realizowana jest przy współpracy z wybranymi influencerami i zachęca młodych ludzi do aktywnego spędzenia czasu z bliskimi, starszymi osobami, np. dziadkami. Połączona jest z konkursem, w którym młode osoby mogą podzielić się zdjęciem z bliską sobie straszą osobą i pokazać, jak wspólnie spędzają aktywnie czas.
Pomysłów może być bardzo wiele: od sportu, przez kulturę i sztukę, międzypokoleniową wymianę wiedzy i ponadpokoleniowe sekrety do sentymentalnych podróży w czasie - w końcu starsze osoby to nieoceniona skarbnica cennych porad i ważnych wspomnień.
Więcej informacji o konkursie na stronie www.konkurs.rozruszajstawy.pl.
1 Estymacja SWPS, 2014 rok; osoby w wieku 55+
2 Aktywność fizyczna osób starszych w kontekście percepcji Polaków, Diagnoza Społeczna 2013
Porady eksperta