Podrażniona skóra dłoni - skuteczne sposoby na aksamitną skórę
Szorstkie i podrażnione dłonie to częsty problem, który może nie jest groźny, ale powoduje dyskomfort. Jak dbać o podrażnioną skórę dłoni? Oto najskuteczniejsze sposoby.
Podrażnienie skóry dłoni to częsty problem - wszystko dla tego, że skóra na dłoniach jest cienka i delikatna. Pozbawiona jest również gruczołów łojowych, dlatego często wysycha i pierzchnie.
Podrażniona skóra dłoni jest zaczerwieniona, przesuszona i szorstka, co nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również powoduje swędzenie, a niekiedy ból – co jest efektem jej pękania. Poznaj sposoby na podrażnioną skórę dłoni.
Spis treści
- Skąd się bierze podrażnienie skóry dłoni?
- Jak dbać o podrażnioną skórę dłoni?
- Jakie kosmetyki stosować na podrażnioną skórę dłoni?
- Domowe sposoby na podrażnioną skórę dłoni
Skąd się bierze podrażnienie skóry dłoni?
Ręce to taka część ciała, która stale narażana jest na działanie czynników zewnętrznych. Skóra dłoni poddawana jest częstej zmianie temperatur - zwłaszcza zimą i latem, gdy wychodzimy z klimatyzowanych - ocieplanych lub chłodzonych - pomieszczeń na dwór. Narażona jest na kontakt z zanieczyszczeniami i detergentami, które fatalnie wpływają na jej kondycję.
Skóra dłoni jest też często myta, co niszczy jej naturalną warstwę ochronną, czyli tzw. płaszcz lipidowy, którego zadaniem jest zapobieganie utracie wody i przenikaniu szkodliwych substancji w głąb skóry. Nadmierna higiena – zwłaszcza ostatnio, połączona z nieustanną dezynfekcją skóry preparatami na bazie alkoholu - powoduje, że dłonie łatwiej ulegają podrażnieniu.
Jak dbać o podrażnioną skórę dłoni?
Podrażnioną skórę dłoni należy również chronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Zarówno zmiany temperatury, jak i działanie wiatru, mrozu czy słońca fatalnie wpływa na dłonie i sprzyja powstawaniu zmian. Dlatego przez 12 miesięcy warto stosować kremy, które - odpowiednio do pory roku – ochronią dłonie przed promieniami UV lub działaniem zimnego powietrza.
Skóra dłoni nie może mieć również kontaktu z substancjami chemicznymi i detergentami. Jeśli nasze dłonie są wrażliwe na tego rodzaju preparaty, wykonujmy domowe czynności w rękawiczkach jednorazowych. Ograniczenie kontaktu z substancjami chemicznymi zawartymi w płynie do zmywania naczyń czy w środku do mycia podłóg, znacznie zmniejsza ryzyko podrażnienia skóry dłoni.
Jakie kosmetyki stosować na podrażnioną skórę dłoni?
Aby dłonie były gładkie, a skóra na nich miękka, nie zaczerwieniona i aksamitna, trzeba je regularnie pielęgnować. Podstawą jest troska o to, aby dłonie nie były wysuszone – nawilżenie i natłuszczenie jest konieczne do odbudowy płaszcza lipidowego naskórka.
Bardzo pomocne jest tu stosowanie odpowiednich kremów i kosmetyków do rąk. Takimi są emolienty, które natłuszczają naskórek i tworzą na jego powierzchni warstwę okluzyjną, zapobiegającą przesuszaniu.
Warto też odżywiać podrażnioną skórę dłoni specjalnymi kremami do rąk. W ich składzie powinny znaleźć się naturalne składniki zatrzymujące wodę, np. kwas hialuronowy, mlekowy, kolagen lub mocznik, a także odżywcze i witaminy: C, która pobudza produkcje kolagenu, witamina A, która regeneruje naskórek, E - wpływającą na koloryt i odpowiedni poziom nawilżenia.
Cenna jest też biotyna poprawiająca kondycję skóry oraz kwasy omega, które łagodzą stany zapalne i rozjaśniają skórę.
Dobrym zwyczajem jest robienie peelingów, które usuwają martwy naskórek, poprawiają krążenie, dotlenienie skóry i otwierają drogę substancjom odżywczym zawartym w kosmetykach do dłoni.
Domowe sposoby na podrażnioną skórę dłoni
Oprócz codziennej pielęgnacji i ograniczeniu ryzyka podrażnień, warto od czasu do czasu zafundować podrażnionej skórze dłoni specjalny zabieg, który wzmocni jej barierę lipidową, nawilży i natłuści, a także dostarczy cennych substancji odżywczych.
Takie zabiegi powinny regularnie wykonywać osoby, które mają częste problemy z przesuszeniem dłoni, ich zaczerwienieniem i szerokością. Oto skuteczne sposoby na podrażnione dłonie.
- Peeling z oliwy z oliwek i soli
100 g soli, 100 ml oliwy z oliwek zmieszaj i nakładaj na wilgotne dłonie masujące je przez kilka minut. Następnie spłucz peeling. Zabieg można wykonywać 1-2 razy w tygodniu.
- Maseczka z oleju kokosowego na noc
Grubą warstwę oleju kokosowego nałóż na dłonie i owiń je woreczkiem foliowym, a następnie ściereczką. Pozostaw maskę kokosową na dłoniach na całą noc. Potem zmyj olej ciepłą wodą.
- Peeling z miodu i płatków owsianych
Dwie łyżeczki płatków owsianych zalej gorącą wodą. Po kilku minutach zmieszaj je z sokiem z połowy cytryny, łyżką ciepłego mleka i łyżką miodu. Papkę dobrze wymieszaj, a następnie nałóż na wysuszoną skore dłoni wmasowując delikatnie przez kilka minut. Po 5 minutach spłucz dłonie.
- Smarowanie skóry sokiem z cytryny
Sok z cytryny zmieszaj ze 100 ml oleju rycynowego i 100 ml oliwy z oliwek. Podgrzej mieszankę, a następnie mocz w niej dłonie, aby wzmocnić i rozjaśnić skórę.
- Kąpiel w siemieniu lnianym
2 łyżki siemienia lnianego zalej wodą i gotuj przez 5 minut. Gdy siemię ostygnie, mocz w nim dłonie przez 15–20 minut. Taka kąpiel zmiękcza i nawilża skórę dłoni.
- Maska z miodu, cytryny i sody oczyszczonej
Łyżkę miodu zmieszaj z sokiem z połówki cytryny i łyżeczką sody oczyszczonej. Uzyskasz pastę, którą możesz nakładać na suchą skórę dłoni. Po kilku minutach spłucz papkę letnią wodą.
- Kompresy z maści z witaminą A
Na popękana i spierzchniętą skórę dłoni nałóż grubą warstwę kremu z witaminą A, a następnie owiń je folią i ręcznikiem. Możesz zostawić kompres na noc lub spłukać go po kilkunastu minutach.
Czytaj: SOS dla DŁONI, czyli pielęgnacja skóry i paznokci u rąk
Jak dbać o dłonie w dobie koronawirusa?
Sposoby na odmrożone i zimne dłonie. Pielęgnacja dłoni zimą
SŁOŃCE: jak wybrać krem chroniący przed promieniowaniem UV
Porady eksperta