Podrabiają hit na odchudzanie na potęgę. Pacjenci nawet nie wiedzą, co im grozi
Znany lek na cukrzycę masowo jest wykorzystywany w celu odchudzania. Jest tak chętnie wykupowany (także poza wskazaniami), że w minionym roku brakowało go w aptekach. Podmiot odpowiedzialny zapowiedział, że również w 2024 roku można spodziewać się braków. Tymczasem na rynku pojawiły się podróbki leku, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów.
Podrabiany Ozempic trafił do sprzedaży. To efekt niezwykłej popularności tego produktu leczniczego, którego w efekcie brakowało w dystrybucji w 2023 i podmiot odpowiedzialny ostrzegł przed brakami w roku 2024, zanim ten rok w ogóle się zaczął. Mimo zaangażowania służb w wyeliminowanie nielegalnych produktów z rynku wciąż są one dostępne. Wydano ostrzeżenie przed konkretną partią leku oraz podrabianymi igłami.
CZYTAJ TEŻ: Hit na odchudzanie już w Polsce. Tylko dla osób z grubymi portfelami
Ostrzeżenie przed podrabianymi lekami na odchudzanie
Amerykańska FDA (Agencja ds. Żywności i Leków) bada sprawę podrobionego leku na cukrzycę i odchudzanie. Produkt, który szturmem zdobył Hollywood i okolice jako środek szybko i skutecznie odchudzający, stosowany poza wskazaniami może być szkodliwy.
Tym bardziej ryzykowne jest zażywanie podrobionego leku, gdyż produkowany jest poza kontrolą sanitarną i nie wiadomo, jaki dokładnie jest jego skład i czy proces produkcji jest sterylny. W związku z tym produkt może zawierać inne substancje niż te, których konsument się spodziewa i oczekuje.
Podrabiany lek na odchudzanie - jak rozpoznać?
Trwają badania przechwyconych przez służby podrabianych produktów, celem weryfikacji ich zawartości. FDA wydała ostrzeżenie przed konkretną partią leku Ozempic (semaglutyd) 1 mg: nr partii NAR0074, nr serii 430834149057.
Skierowano apel do pacjentów, pracowników placówek medycznych, aptek i hurtowni farmaceutycznych, aby sprawdzali numery partii i zawiadamiali służby o stwierdzonych nieprawidłowościach.
Uwagę na podróbki zwracał również polski GIF. Zaleca się kupowanie produktu od licencjonowanych dostawców i w legalnych kanałach dystrybucji.
Ponadto w podrobionej partii stwierdzono obecność podrobionych igieł. Oznacza to, że mogą one nie być sterylne, co stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.
Leki na odchudzanie - skutki uboczne
Na ten moment znane jest kilka przypadków działań niepożądanych podrobionego leku. Były to jednak głównie dolegliwości pokarmowe, które towarzyszą jako skutki uboczne Ozempiku również pacjentom przyjmującym oryginalny produkt. Cały czas trwają badania i weryfikacje dotyczące wszystkich zgłoszeń powikłań po zażywaniu podrabianych leków.