Zmęczenie po plażowaniu. Co twoje ciało próbuje powiedzieć?

2024-07-29 15:16

Leżenie na plaży kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem, ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego po całym dniu spędzonym na słońcu czujesz się wyczerpana i senna? Choć wiele osób uważa to za jeden z „uroków lata”, uczucie zmęczenia po plażowaniu może być sygnałem ostrzegawczym ze strony organizmu.

Zmęczenie po plażowaniu. Co twoje ciało próbuje powiedzieć?
Autor: GettyImages Zmęczenie po plażowaniu. Co twoje ciało próbuje powiedzieć?

O czym świadczy senność po pobycie na słońcu 

Senność, zmęczenie, trudności z zebraniem myśli, zaburzenia percepcji i koncentracji – to początek listy problemów, które są powodowane pobytem na słońcu. Chociaż podchodzimy do tych zjawisk lekceważąco, mogą one zagrażać zdrowiu i życiu. Jest to objaw naturalnej walki organizmu z upałem.

Nasze ciało, podczas gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, desperacko stara się ochładzać. Naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, co wprawdzie większa dopływ krwi do powierzchni ciała, ale jednocześnie zmniejsza ten przepływ gdzie indziej.

A że latem odwodnienie sprzyja też zagęszczeniu krwi, wszystko razem może przełożyć się na zaburzenia krążenia. Zwiększone wydzielanie potu, które ma za zadanie chłodzić organizm to również przepis na utratę wody i krok w stronę odwodnienia.

Oznacza to, że te same mechanizmy zdrowotne, które ratują nas przed przegrzaniem, jednocześnie mogą szkodzić zdrowiu. Nasilająca się senność po pobycie na słońcu, może świadczyć o takich dolegliwościach, jak m.in.: przegrzanie, udar słoneczny, ale również może zwiastować choroby sercowo-naczyniowe.

Czy wiesz, jak chronić niemowlę przed słońcem i upałem?

Pytanie 1 z 12
Doskonałą ochroną przed promieniami UV są ubranka z filtrem. Najlepsze są:

Komplikacje zdrowotne po pobycie na słońcu

U pacjenta, który się przegrzał i odwodnił, oprócz senności, pojawić się mogą: nieoddawanie moczu i zaprzestanie pocenia świadczące o silnym odwodnieniu, przyspieszone tętno, zawroty głowy, uczucie splątania, mdłości, omdlenie.

To sygnały, których już nie można lekceważyć! Należy ułożyć osobę w przewiewnym zacienionym miejscu, nawodnić i uzupełnić elektrolity. Jeśli pacjent zaczyna tracić przytomność, majaczyć lub wymiotować, niezbędna jest pomoc profesjonalnych medyków.

Czy plaża nudystów odstrasza Polaków? Opalanie topless #EwelinaPyta

Jak zapobiec pogorszeniu stanu zdrowia podczas pobytu na słońcu?

Przede wszystkim - pić wodę i uzupełniać elektrolity. Zaleca się regularne spożywanie płynów małymi łykami, aby nie wydalać z moczem, lecz przyswajać wodę. Jeśli wypijemy za dużo naraz, woda przez organizm "przeleci". Należy też unikać picia alkoholu, który przyczynia się do odwodnienia.

Nawet jeśli gustujesz w opaleniźnie, staraj się zejść ze słońca w godzinach najwyższych temperatur. Zadbaj o nakrycie głowy i schronienie w cieniu. Unikaj wzmożonej aktywności fizycznej podczas upałów. Poczekaj, aż temperatura spadnie i wybierz się na spacer lub spokojny trening, dostosowany do warunków atmosferycznych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki