Po zakupach trzeba zdezynfekować produkty? Ekspert nie pozostawia złudzeń
Zastanawialiście się nad tym, czy wszystkie produkty, które kupimy w sklepie trzeba zdezynfekować? W końcu, teoretycznie, mogły być one dotykane przez osoby zakażone, które nawet nie zdawały sobie sprawy z tego, że są nosicielami koronawirusa. Amerykański mikrobiolog z Uniwersytetu Rutgers postanowił rozwiać wątpliwości w tym temacie.
Szalejąca epidemia koronawirusa w Polsce wymusiła na rządzie wprowadzenie wielu obostrzeń, które mają zminimalizować ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Wśród ograniczeń są również te, które dotknęły sklepy i markety. Najnowsze dotyczą obowiązku robienia zakupów w rękawiczkach ochronnych. Mimo tego, coraz częściej pojawiają się pytania, czy po przyniesieniu zakupów do domu, powinniśmy zdezynfekować wszystkie produkty? To kwestia, którą wziął na warsztat jeden z ekspertów.
Donald Schaffner, amerykański mikrobiolog z Uniwersytetu Rutgers, postanowił odpowiedzieć na najbardziej nurtujące kwestie dotyczące zakupów w czasach pandemii. - Wirus powoli dezaktywuje się w temperaturze pokojowej, zazwyczaj zajmuje to około 8 godzin. Samo dotknięcie artykułu spożywczego w sklepie nie sprawi jednak, że zachorujemy, więc nie należy przesadzać z ostrożnością po powrocie do domu. Nie wszystkie produkty są "zanieczyszczone" - mówi w rozmowie z portalem Science Alert.
Polecany artykuł:
Schaffner podkreśla, że dezynfekcja wszystkich produktów nie jest konieczna. - Jeżeli kogoś niepokoi zanieczyszczenie zewnętrznych opakowań żywności, sugeruję, aby umyć i zdezynfekować ręce, zanim zasiądzie się do jedzenia zabranego z tych pojemników. Mycie rąk przed jedzeniem to najlepsza praktyka, którą warto stosować, nawet, gdy pandemia się zakończy - zaleca.
Amerykański mikrobiolog przy okazji rozmowy z portalem zdementował również, jakoby mycie świeżych produktów mydłem było dobrym rozwiązaniem. - To bzdura, nie róbcie tego! Mydło nie jest przeznaczone do jedzenia, a umycie nim produktów i później zjedzenie ich może powodować nudności, wymioty i biegunkę - wylicza.
Warzywa i owoce wystarczy umyć wodą, to wszystko. Nie należy stosować do tego żadnych preparatów.
Warto przypomnieć, jakie zalecenia wydał w tym zakresie Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Zgodnie z opublikowanym komunikatem, obecnie nie ma żadnych dowodów na to, że koronawirus może być przenoszony na żywność.
Największe ryzyko stwarza przebywanie w pobliżu innych osób w czasie robienia zakupów, bo to one - potencjalnie - mogą być zakażone. W przypadku żywności wystarczy dbać o higienę i myć warzywa oraz owoce, tak, jak robiliśmy to dotychczas. A przed posiłkiem, jak podkreśla Scheffner, dokładnie myć ręce.
Polecany artykuł: