Po tych lekach zęby stają się żółte. Zwróć uwagę na popularne tabletki

2024-07-04 13:17

Piękny, śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas i choć dbamy o higienę, to ostatecznie kolor płytki nas nie zadowala. Wtedy często udajemy się na zabiegi wybielające, a warto wcześniej zastanowić się nad tym, czy to nie wina określonych leków.

Po tych lekach zęby stają się żółte. Zwróć uwagę na popularne tabletki
Autor: Fot. Getty Images

Na kolor zębów wpływa wiele czynników. W grę wchodzi np. genetyka, palenie papierosów, czy picie kawy lub herbaty w dużych ilościach. Jeśli jednak w rodzinie wszyscy cieszą się białym uśmiechem, a my sami nie stosujemy używek i mimo to zęby nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, czas przyjrzeć się apteczce.

Pierwsza wizyta u dentysty

Co oznacza żółty kolor zębów?

Przebarwienia na zębach mogą być powodem zaniedbania higieny. Przede wszystkim musimy pamiętać, by dokładnie szczotkować całą płytkę, a nie robić to w pośpiechu i nieregularnie. Niektórzy myją zęby po każdym posiłku, jednak trzy razy dziennie w zupełności wystarczy.

Niewłaściwa higiena sprawia, że zaczyna gromadzić się kamień, a tego rodzaju warstwy nie da się samodzielnie usunąć za pomocą szczoteczki. Konieczna jest wizyta u stomatologa lub wykwalifikowanego higienisty. 

Warto jednak wspomnieć, że jeśli do tej pory nasze zęby były białe i dbaliśmy o nitkowanie, szczotkowanie, płukanie jamy ustnej, a mimo to zmienił się ich kolor i stały się lekko żółte, to warto zbadać tarczycę. Nadmiar hormonów może sprawić, że zęby zaczną się szybciej psuć. A nadczynność gruczołu może spowodować obniżenie stężenia wapnia, prowadząc do demineralizacji kości i zmiany w wyglądzie zębów. 

CZYTAJ TEŻ: Skąd się biorą żółte zęby? Stomatolog: Sposobów domowego wybielania jest mnóstwo

Żółte zęby a leki. Zwróć uwagę na domową apteczkę

Wykluczając zaniedbanie higieny czy chorobę można wskazać także na inne czynniki, które sprawiają, że mamy żółte zęby. Chodzi o leki, a dokładniej mówiąc ich chemiczny skład. Do pierwszej grupy leków, które mogą wpływać na wygląd naszych zębów, należą antybiotyki. 

  • Tetracyklina - to preparat o działaniu przeciwzapalnym stosowany głównie w leczeniu trądziku.
  • Doksycyklina - stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego wywołanych bakteriami z grupy Mycoplasma pneumoniae, Rikettsia spp. (zapalenie zatok, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli)
  • Minocyklina - zalecany w leczeniu trądziku różowatego. 

Dermatolodzy czasem korzystają zamiennie z powyższych trzech leków właśnie w kontekście leczenia trądziku różowatego. Natomiast żaden z nich nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące właśnie ze względu na to, że mogą ingerować w proces rozwoju zębów.

Kolejne medykamenty, które mogą powodować żółknięcie zębów to leki antyhistaminowe, czyli preparaty stosowane do leczenia różnego rodzaju alergii. Zmniejszając ilość śliny, sprawiają, że na zębach łatwiej gromadzą się bakterie i inne zanieczyszczenia powodujące zmianę koloru płytki. Substancje, które mogą wywołać przebarwienia na zębach to:

  • benadryl,
  • hydroksyzyna,
  • prometazyna.

Ostatnim lekiem, który może poważnie wpłynąć na nasz uśmiech jest ryfampicyna. To środek stosowany w terapii gruźlicy. Niestety jego skutkiem ubocznym jest zabarwienie wydzielin ustrojowych oraz płytki nazębnej. Dlatego w trakcie leczenia zaleca się wizytę u stomatologa w celu polerowania zębów.

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki