Już niedługo w tym wieku zachoruje co drugi z nas. "Prognozy są zatrważające"

2024-07-12 9:57

Naukowcy przeanalizowali wyniki 150 000 dorosłych z 29 krajów, a pozyskane dane były wyjątkowo pesymistyczne. Okazuje się, że w wieku 75 lat, aż połowa ludzi na świecie doświadczy co najmniej jednego zaburzenia psychicznego. Główny autor badań, profesor McGrath, wskazał, że najczęściej diagnozowano zaburzenia nastroju, ciężką depresję lub stany lękowe.

Już niedługo w tym wieku zachoruje co drugi z nas. Prognozy są zatrważające
Autor: Fot. Getty Images

Przełamanie tabu dotyczącego zdrowia psychicznego to pierwszy krok do odzyskania zdrowia. Niestety dla starszego pokolenia to wciąż często wstydliwy temat, a jak wskazują naukowcy, warto przyglądać się ich kondycji. Zdrowie psychiczne pogarsza się latami. Stany depresyjne stwierdza się u co czwartej osoby w kraju, a problemy nasilają się z wiekiem, choć pierwsze z nich występują już na wczesnych etapach życia. 

Poradnik Zdrowie - Depresja a uwarunkowania genetyczne i socjologiczne

Zaburzenia psychiczne seniorów to realny problem

Kondycja psychiczna seniorów wymaga szczególnej uwagi, choć najczęściej cierpią w milczeniu. Globalne badania naukowców z The University of Queensland i Harvard Medical School pokazały, że zaburzenia psychiczne w starszym wieku to prawdziwa plaga, a choroba, której często nie widać, jest ogromnym wyzwaniem.

Zwłaszcza jeśli problem dotyka kogoś, kto nie potrafi ocenić, czy to, co się z nim dzieje to choroba, czy starość. Profesor John McGrath z UQ's Queensland Brain Institute, profesor Ronald Kessler z Harvard Medical School i specjaliści z 27 innych krajów wspólnie przeanalizowali dane dotyczące ponad 150 000 dorosłych z 29 krajów. Zakres informacji dotyczył lat od 2001 do 2022 roku. 

Jak informuje The University of Queensland, dane pochodzą z największej w historii skoordynowanej serii wywiadów bezpośrednich Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wykonanych z inicjatywy World Mental Health Survey.

Wyniki są zatrważające. Okazuje się, że w wieku 75 lat aż 50% światowej populacji doświadcza co najmniej jednego zaburzenia psychicznego. Główny autor badań, profesor McGrath, wskazał, że najczęściej diagnozowano zaburzenia nastroju, ciężką depresję lub stany lękowe. 

Kolejnym odkryciem był fakt, że nie bez znaczenia jest również płeć. U kobiet w podeszłym wieku najczęściej obserwowano depresję, obezwładniający lęk, który zakłócał wykonywanie codziennych czynności czy stres pourazowy (PTSD). Natomiast wśród mężczyzn na prowadzenie wysuwa się nadużywanie alkoholu, tuż za nim depresja i specyficzny rodzaj fobii.

Sytuacja seniorów w naszym kraju również wymaga szczególnej uwagi. Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że stany depresyjne obserwowane są co u czwartej starszej osoby, a dolegliwości narastają wraz z wiekiem. Nie brakuje także osób w podeszłym wieku, które popełniły samobójstwo. Statystyki policyjne wskazują, że tylko w 2022 roku życie odebrały sobie 1522 osoby po 60. roku życia. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule pt. "Zabija i nie zna wieku. „Czują się opuszczeni i brakuje im codziennej troski”.

CZYTAJ TEŻ: Ma 85 lat, ale nie schodzi ze sceny. DJ Wika: Nie wolno być niewolnikiem życia

Sonda
Czy w swoim życiu miałeś kiedykolwiek depresję?

Choroby psychiczne zaczynają się w młodości?

Każdy dziadek i babcia byli kiedyś dziećmi. Niby oczywiste, a tak często umyka również im samym. Naukowcy wskazują, że w drodze badań ustalono, że zaburzenia psychiczne dają o sobie znać już w dzieciństwie i towarzyszą nam, rozwijając się w okresie dojrzewania, czy wczesnej dorosłości.

- Szczytowy wiek pierwszego zachorowania przypadał na 15 rok życia, a mediana wieku zachorowania wynosiła 19 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet - powiedział profesor McGrath.

Specjalista podkreśla potrzebę inwestowania w podstawowe badania neurobiologiczne, aby zrozumieć, dlaczego te zaburzenia się rozwijają. Bardzo ważne jest również to, aby poszerzać dostępność do usług zdrowia psychicznego właśnie dla młodych ludzi, aby zapobiec ich problemom w kolejnych etapach życia.

- Rozumiejąc wiek, w którym te zaburzenia zwykle się pojawiają, możemy dostosować interwencje w zakresie zdrowia publicznego i przydzielić zasoby, aby zapewnić odpowiednie i terminowe wsparcie osobom zagrożonym - wyjaśnia prof. McGrath.

CZYTAJ TEŻ: Prawie 4 tys. seniorów cierpi na tę chorobę. “Wyciągnij babcię z dołka”

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki