Po kąpieli w Bałtyku nie żyją dwie osoby. Ostrzeżenia dla plażowiczów

2024-08-23 9:28

W Morzu Bałtyckim wykryto groźną dla zdrowia i życia bakterię. Nie żyją już dwie osoby. Czy sytuacja jest niebezpieczna dla osób plażujących nad polskim morzem? Wyjaśniamy, jaką bakterię wykryto w Bałtyku i dla kogo może stanowic zagrożenie.

Po kąpieli w Bałtyku nie żyją dwie osoby. Ostrzeżenia dla plażowiczów
Autor: GettyImages Po kąpieli w Bałtyku nie żyją dwie osoby. Ostrzeżenia dla plażowiczów

Mięsożerne bakterie w Bałtyku

W graniczącym z Polską niemieckim kraju związkowym - Meklemburgii-Pomorzu Przednim doszło do śmierci dwóch osób. Jako przyczyna podawana jest bakteria, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Mowa o bakteriach zwanych przecinkowcami – Vibrio. Mogą zakażać uszy, spojówki oczu, ale też powodować ciężki, a nawet śmiertelny przebieg infekcji.

Zdrowo Odpytani: Angina latem? Ekspertka nie ma wątpliwości

Dwie osoby nie żyją po kontakcie ze skażoną wodą

Do zakażenia dochodzi wskutek kontaktu ze skażoną wodą. Czynniki szczególnego ryzyka to uszkodzenia skóry, choroby przewlekłe u pacjenta, zaburzenia odporności, wiek senioralny.

Jadną z ofiar jest 81-latek, o którym wiadomo, cierpiał z powodu chorób przewlekłych i miał uszkodzenia skóry. Z kolei 59-latek, który również był zakażony, zmarł wskutek posocznicy, a w jego krwi wykryto przecinkowce. Jednak szczegóły jego wcześniejszego stanu zdrowia nie zostały ujawnione publicznie.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych

Czy bakterie Vibrio są już w Polsce? 

W tym roku odnotowano na razie 5 zakażeń bakteriami Vibrio. Wspomniane tragiczne sytuacje to pierwsze odnotowane zgony. Niemieckie służby sanitarne ostrzegają kąpiących się, szczególnie osoby mające zmiany skórne, przed kontaktem z wodą morską.

W Polsce na ten moment nie ma zgłoszeń o nowych zakażeniach, ale należy mieć na uwadze fakt, że sytuacja jest dynamiczna, a wspomniany kraj związkowy Niemiec sąsiaduje z Polską. Należy więc zachować ostrożność i w razie występowania niepokojących objawów, skontaktować się ze służbami sanitarnymi i opieką medyczną.

Co to są "mięsożerne bakterie"? 

Bakterie Vibrio, zwane przecinkowcami lub mięsożernymi bakteriami, należą do rodziny Vibrionaceae. Chociaż są bardziej powszechne w ciepłych wodach tropikalnych, coraz częściej pojawiają się w Morzu Bałtyckim, co jest skutkiem m.in. ocieplania klimatu. Bakterie Vibrio mogą powodować zakażenia u ludzi, choć w większości przypadków nie stanowią dużego zagrożenia dla zdrowia.

Drogi zakażenia bakteriami Vibro, oprócz kontaktu z zakażoną wodą, to m.in. spożycie skażonych owoców morza, zwłaszcza surowych lub źle przygotowanych, takich jak ostrygi, krewetki czy kraby. Objawy zakażenia przecinkowcami:

  • objawy ze strony układu pokarmowego 
  • infekcje uszu 
  • infekcje oczu
  • zapalenie tkanek miękkich 
  • sepsa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki