Po kąpieli w Bałtyku nie żyją dwie osoby. Ostrzeżenia dla plażowiczów
W Morzu Bałtyckim wykryto groźną dla zdrowia i życia bakterię. Nie żyją już dwie osoby. Czy sytuacja jest niebezpieczna dla osób plażujących nad polskim morzem? Wyjaśniamy, jaką bakterię wykryto w Bałtyku i dla kogo może stanowic zagrożenie.
Mięsożerne bakterie w Bałtyku
W graniczącym z Polską niemieckim kraju związkowym - Meklemburgii-Pomorzu Przednim doszło do śmierci dwóch osób. Jako przyczyna podawana jest bakteria, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Mowa o bakteriach zwanych przecinkowcami – Vibrio. Mogą zakażać uszy, spojówki oczu, ale też powodować ciężki, a nawet śmiertelny przebieg infekcji.
Dwie osoby nie żyją po kontakcie ze skażoną wodą
Do zakażenia dochodzi wskutek kontaktu ze skażoną wodą. Czynniki szczególnego ryzyka to uszkodzenia skóry, choroby przewlekłe u pacjenta, zaburzenia odporności, wiek senioralny.
Jadną z ofiar jest 81-latek, o którym wiadomo, cierpiał z powodu chorób przewlekłych i miał uszkodzenia skóry. Z kolei 59-latek, który również był zakażony, zmarł wskutek posocznicy, a w jego krwi wykryto przecinkowce. Jednak szczegóły jego wcześniejszego stanu zdrowia nie zostały ujawnione publicznie.
Bakteryjne zapalenie opon mózgowych
Czy bakterie Vibrio są już w Polsce?
W tym roku odnotowano na razie 5 zakażeń bakteriami Vibrio. Wspomniane tragiczne sytuacje to pierwsze odnotowane zgony. Niemieckie służby sanitarne ostrzegają kąpiących się, szczególnie osoby mające zmiany skórne, przed kontaktem z wodą morską.
W Polsce na ten moment nie ma zgłoszeń o nowych zakażeniach, ale należy mieć na uwadze fakt, że sytuacja jest dynamiczna, a wspomniany kraj związkowy Niemiec sąsiaduje z Polską. Należy więc zachować ostrożność i w razie występowania niepokojących objawów, skontaktować się ze służbami sanitarnymi i opieką medyczną.
Co to są "mięsożerne bakterie"?
Bakterie Vibrio, zwane przecinkowcami lub mięsożernymi bakteriami, należą do rodziny Vibrionaceae. Chociaż są bardziej powszechne w ciepłych wodach tropikalnych, coraz częściej pojawiają się w Morzu Bałtyckim, co jest skutkiem m.in. ocieplania klimatu. Bakterie Vibrio mogą powodować zakażenia u ludzi, choć w większości przypadków nie stanowią dużego zagrożenia dla zdrowia.
Drogi zakażenia bakteriami Vibro, oprócz kontaktu z zakażoną wodą, to m.in. spożycie skażonych owoców morza, zwłaszcza surowych lub źle przygotowanych, takich jak ostrygi, krewetki czy kraby. Objawy zakażenia przecinkowcami:
- objawy ze strony układu pokarmowego
- infekcje uszu
- infekcje oczu
- zapalenie tkanek miękkich
- sepsa