Po czym poznać, że masz wysoki poziom kortyzolu? Zwróć uwagę na 11 objawów
Stres, a zwłaszcza jego przewlekła forma sprawia, że we krwi utrzymuje się wysoki poziom kortyzolu. To z kolei wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jak zatem dostrzec problem? Zwróć uwagę nie tylko na skórę.

Kortyzol ma swoje zalety, ewolucyjnie jest nam potrzebny, aby w organizmie doszło do powstawania eustresu. Dzięki temu człowiek reagował na zagrożenie, zaczynał działać. Kiedy jednak kortyzolu jest za dużo, pojawia się dystres, czyli rodzaj stresu, który zamiast funkcji motywacyjnej wpływa negatywnie na organizm. Aby lepiej zaobserwować ten stan, warto zwrócić uwagę na 11 objawów.
Po czym poznać, że ma się wysoki kortyzol?
W momencie gdy poziom kortyzolu jest niski, podwzgórze uwalnia hormon uwalniający kortykotropinę (CRH. W ten sposób dochodzi do pobudzenia przedniego płata przysadki mózgowej. To z kolei sprawia, że zaczyna uwalniać się hormon adrenokortykotropowy (ACTH). Natomiast ACTH powoduje, że nadnercza wytwarzają i uwalniają więcej kortyzolu.
Powodem, dla którego zachodzi opisany mechanizm, jest stres, jego wyzwalaczem są zarówno hormony jak i nerwy. Określona kombinacja sygnałów powoduje uwalnianie kortyzolu i adrenaliny. Wynikiem czego zwiększa się tętno i a energia skupia się na reakcji ucieczki lub walki. Przyczynami utrzymywania się wysokiego poziomu kortyzolu może być guz nadnerczy, czy skutki uboczne niektórych leków.
Ale kiedy wysoki poziom kortyzolu utrzymuje się zbyt długo, reakcja organizmu często się nie wyłącza. Oznacza to, że wciąż pozostaje w gotowości, w stanie walki, co nie jest obojętne dla naszego zdrowia, zwiększając ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.
Ogólne objawy zbyt dużej ilości kortyzolu to:
- Przyrost masy ciała, głównie w okolicy twarzy i brzucha
- Trądzik
- Ścieńczenie skóry
- Skłonność do siniaków
- Zaczerwienienie twarzy
- Spowolnione gojenie
- Osłabienie mięśni
- Silne zmęczenie
- Drażliwość
- Trudności z koncentracją
- Ból głowy

Jak obniżyć poziom kortyzolu?
Jeżeli utrzymujący się wysoki poziom kortyzolu nie jest skutkiem leków, czy obecności guza nadnerczy należy szukać źródła w stresie. A mianowicie w czynnikach, które go powodują. Stresorem może być niemal każdy bodziec, co zdecydowanie nie ułatwia funkcjonowania. Zwłaszcza kiedy mówimy o pracy, czy o codziennych wyzwaniach, natłoku obowiązków.
Nie oznacza to jednak, że całkowicie nie mamy wpływu na samopoczucie. Po pierwsze nawet jeżeli coś wyzwala stres, to możemy nauczyć się nim zarządzać. Przede wszystkim nie myśl nieustannie o tym co cię stresuje, nie roztrząsaj tego, nie skupiaj się na tym. W ten sposób wyłącznie wzmocnisz bodziec i kiedy znowu się z nim spotkasz działa silniej niż zwykle.
Po drugie szukaj pozytywnej formy rozładowania napięcia. W tym zdecydowanie pomaga zmęczenie fizyczne. Nie katuj się na siłowni. Wyjdź pobiegać, najlepiej gdzieś na łonie natury, wykrzycz złość, wytup z całej siły, zrzuć ciężar. Świetnym rozwiązaniem jest także boks, czy pływanie. Grunt to dbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i otoczenia, zachować granice.
Inne metody, które mogą być pomocne w obniżeniu poziomu kortyzolu to:
- ćwiczenia oddechowe,
- medytacja z przewodnikiem,
- medytacja podczas chodzenia,
- joga lub tai-chi,
- wizualizacja
Ważna jest także dieta. Chcąc obniżyć poziom kortyzolu, należy ograniczyć spożycie kawy oraz cukru. Sięgać po przeciwzapalne posiłki. Zdecydowanie najzdrowszą formą będzie dieta śródziemnomorska pełna warzyw, owoców, nasion, ryb oraz chudego nabiału i pełnoziarnistego pieczywa.