Po 39 latach groźna choroba wróciła do Szwajcarii. 170 osób na kwarantannie, zakażeni w izolacji

2022-08-03 9:40

Ponad 170 osób na kwarantannie z powodu wykrycia błonicy w Szwajcarii. Potwierdzono pojawienie się tej choroby w Federalnym Centrum Azylowym w Bernie. Ostatni przypadek zachorowania na błonicę w tym kraju miał miejsce 39 lat temu. Jakie są objawy błonicy i na czym polega leczenie tej choroby?

Medycy w maskach
Autor: Getty Images

Błonicę gardła wykryto u dwóch osób zamieszkujących w Federalnym Centrum Azylowym w Bernie. Od kolejnych czterech osób pobrano próbki, jednak wyniki testów jeszcze nie są znane. Osoby zarażone wykazują objawy ze strony gardła, nie pojawiły się natomiast u nich duszności. To pierwszy przypadek wystąpienia błonicy w tym kraju od 1983 roku.

Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

Obowiązkowa kwarantanna. Oferowane są szczepionki

Jak informuje "Rzeczpospolita", Sekretariat Stanu ds. Migracji (SEM) w celu zapobiegania rozprzestrzenienia się tej choroby zakaźnej nałożył na osoby przebywające w centrum azylowym kwarantannę. Objęła ona 92 osoby małoletnie przebywające na jednym piętrze oraz 83 osoby z innego piętra. Zainfekowanych odizolowano od reszty osób.

W całym budynku obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych, oferowane są też szczepienia przeciwko błonicy.

Co to jest błonica i jakie są jej objawy?

Błonica jest bardzo groźną chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie maczugowca. Najczęściej występuje u dzieci.

Istnieje kilka dróg zakażenia błonicą. Bakterie mogą przemieszczać się zarówno drogą bezpośrednią, przez dotyk, jak i drogą kropelkową - przez kichanie lub kasłanie.

Objawy i przebieg choroby zależny jest od jej postaci klinicznej. Choroba może rozwijać się w obrębie nosa, oskrzeli, oczu, narządów płciowych, pępka oraz skóry. Najczęściej jednak błonica atakuje gardło i krtań. Objawami typowymi dla błonicy jest osłabienie, ból gardła, powiększone węzły chłonne, nieprzyjemny zapach z ust.

Może pojawić się również kaszel, duszności, bezgłos lub biały nalot na migdałkach. Objawom towarzyszy często gorączka. Nieleczona błonica może być bardzo niebezpieczna. Może doprowadzić do porażenia podniebienia miękkiego, zapalenia mięśnia sercowego, porażenia nerwów oraz uszkodzenia wątroby i nerek.

W stadium krytycznym może dojść do powiększenia węzłów chłonnych podżuchwowych i szyjnych, co grozi śmiercią przez uduszenie.

Leczenie błonicy nie należy do łatwych i polega na przyjmowaniu antybiotyków i antytoksyn. Niezbędna jest też hospitalizacja.W przypadku zablokowania dróg oddechowych pacjentom wykonuje się intubację lub tracheotomię. Mają one na celu uchronienie pacjenta przed uduszeniem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki