Płodność w Europie coraz niższa. Jest ranking najstarszych narodów

2023-06-27 11:39

Starzejemy się wszyscy – zarówno indywidualnie, jak i globalnie. Dotychczasowy najstarszy kraj świata – Japonia – jest już doganiany przez europejskiego lidera. Ilu seniorów przypada na jednego młodego człowieka?

Płodność w Europie coraz niższa. Jest ranking najstarszych narodów
Autor: GettyImages Płodność w Europie coraz niższa. Jest ranking najstarszych narodów

Włosi najstarsi w Europie, prawie najstarsi na świecie

Włoski ISTAT - Istituto Nazionale di Statistica - opublikował nowy raport, wskazujący tendencje, ku którym już od lat zmierzają Włochy, jak i cała Europa. Zgodnie z aktualnymi danymi, Włosi są coraz bliżej do światowego „lidera starości”, czyli Japonii.

Zauważono trzy główne trendy:

  • Spadek płodności
  • Starzenie społeczeństwa – wzrost liczby seniorów i średniej wieku całej populacji
  • Podniesienie krajowej średniej wieku, w którym kobiety rodzą pierwsze dziecko

Starzenie się ludności to najbardziej widoczny element tej układanki. Na 187 włoskich seniorów, przypada już tylko 100 młodych ludzi. Jeszcze pięć lat temu, setce młodzieży odpowiadała 168 starszych ludzi.

Wzrósł też średni wiek, w którym kobiety zostają mamami. We Włoszech to już 32 lata i tendencja wzrasta. To jedna z najwyższych średnich w Europie i na świecie.

Piknik "Seniorzy dla Seniorów". Świętowanie na Pradze

Coraz więcej seniorów, coraz mniej dzieci

Włosi od lat należą do najstarszych Europejczyków. Zajmują drugie miejsce na świecie, za Japończykami. Jednak proces starzenia Włochów przebiega szybciej niż w innych krajach. WHO podaje, że już ¼ Włochów ma więcej niż 65 lat. Do 2050 roku ten wynik zapewne wzrośnie do co najmniej 35 proc. Będzie to oznaczało, że więcej niż co trzeci obywatel będzie seniorem.

Starzenie społeczeństw jest naturalnym efektem wydłużenia życia ludzkiego. Jednak to nie jedyny czynnik sprawczy, a kolejnym z nich jest fakt, że rodzi się coraz mniej dzieci. Wskaźnik dzietności we Włoszech jest dramatycznie niski, rodzi się zaledwie 7 dzieci na każdy 1000 mieszkańców.

Współczynnik dzietności we Włoszech to 1,24 dziecka na kobietę. Wśród rodowitych Włoszek ten wskaźnik wynosi jeszcze mniej, ok. 1,17 dziecka na kobietę. Nieco więcej dzieci rodzą imigrantki w tym kraju.

Najszybciej starzejące się kraje w Europie

Wśród najstarszych Europejczyków znajdują się również Niemcy, gdzie na 1000 osób rodzi się 8 dzieci. Jeszcze przed kilku laty to właśnie Niemcy byli liderami starości w Europie, ale Włosi pokonali ich w tej specyficznej rywalizacji, starzejąc się jako naród szybciej. Kolejne miejsca w rankingu starości w Europie zajmują: Grecy, Słoweńcy, Portugalczycy, Hiszpanie, Szwajcarzy.

Polki rodzą wcześniej niż inne Europejki

Polacy również się starzeją, choć wciąż są nieco młodsi na tle zachodnich sąsiadów. Dla porównania współczynnik dzietności w Polsce to 1,38 dziecka na kobietę - i stale spada. Średnia wieku, w którym Polki rodzą dziecko, to już prawie 28 lat, co sytuuje polskie kobiety w gronie najmłodszych mam w Europie. Wcześniej rodzą tylko Bułgarki, Albanki, Rumunki. Macedonki i Łotyszki.

W Polsce także przybywa seniorów i, co jest szczególnie niepokojącym trendem, coraz więcej z nich żyje w ubóstwie. Dziś starsze osoby w wieku 60+ stanowią niespełna 30 proc. polskiego społeczeństwa, ale GUS szacuje, że do 2050 roku ta liczba wzrośnie nawet do 40 proc.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki