Płatne wolne dla dawców osocza. Można zyskać nawet 48 dni
Niedawno, przy okazji prac nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej, Sejm wprowadził zmiany do ustawy o publicznej służbie krwi. Zgodnie z nimi honorowi dawcy krwi otrzymają dodatkowe wolne od pracy. Płatny urlop dotyczy także dawców osocza i, jak wyliczają eksperci, może wynieść nawet 48 dni.
Ministerstwo Zdrowia poparło przepis uprawniający dawców krwi do dwóch dni wolnego, który ma obowiązywać także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Argumentem przeważającym za poparciem tego przepisu jest potrzeba dużych ilości krwi w leczeniu chorób onkologicznych. Jak podaje portal prawo.pl, ustawą na najbliższym posiedzeniu (początek 21 lutego) ma się zająć Senat.
Do 48 dni płatnego urlopu
Jak podaje serwis, zgodnie z przepisem, honorowi dawcy krwi mają mieć prawo do dwóch dni wolnych w pracy (płatnych): jeden w dniu donacji, a drugi - dzień po. Ten przywilej ma obowiązywać również po zakończeniu stanu epidemicznego i może znacząco wpłynąć na liczbę dni wolnych od pracy - w zależności od donacji.
Kobieta w ciągu roku może oddać krew pełną maksymalnie 4 razy, a mężczyzna - 6. Dzięki temu gestowi dawca krwi pełnej może liczyć na dni wolne od pracy, których liczba różni się w zależności od płci. W przypadku kobiet jest to 8 dni wolnego w ciągu roku, a w przypadku mężczyzn - 12. Przerwa między oddaniami krwi musi wynosić bowiem minimum 8 tygodni.
Dawcy płytek krwi mogą z kolei otrzymać dodatkowe 24 dni wolnego w pracy. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, muszą odczekać minimum cztery tygodnie między donacjami, a więc płytki krwi można oddać w roku 12 razy.
Natomiast osocza nie można oddawać częściej niż co dwa tygodnie. Obowiązkowe przerwy między donacjami dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Daje to 24 donacje w ciągu roku, które upoważniają nawet do 48 dni wolnych od pracy.
- Z kalendarza wynika, że oddanie osocza 24 razy w roku jest teoretycznie możliwe. W praktyce dawca musi się cieszyć bardzo dobrym zdrowiem. Dlatego mówimy o jednostkowych przypadkach dawców osocza - zaznacza Tomasz Ogrodnik, prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi.
- Osocze co dwa tygodnie oddają dawcy immunizowani. Ich osocze jest przeznaczone do produkcji immunoglobuliny anty-D podawanej kobietom w ciąży, z konfliktem serologicznym - dodaje Łukasz Szaniawski, Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.
Koszty dnia wolnego dla honorowego dawcy krwi spadają na pracodawcę, co budzi skrajne emocje. Jak podaje portal prawo.pl, problem zauważają także sami honorowi krwiodawcy.