Plaga "zombie" z USA dotrze do Polski? "To właściwie już się dzieje"
W Stanach Zjednoczonych narasta groźna epidemia "zombie" – osób, często tkwiących w kryzysie bezdomności, uzależnionych od coraz bardziej śmiercionośnych narkotyków. Specjaliści ostrzegają, że ta epidemia może niedługo dotrzeć także do Polski.
Polska stoi w obliczu potencjalnego kryzysu związanego z nadużywaniem opioidów, który od lat niszczy życie milionów Amerykanów. Psychoterapeuta uzależnień, Robert Rutkowski w rozmowie z Interią, ostrzega przed nieuchronnością tego zagrożenia i podkreśla znaczenie edukacji oraz działań prewencyjnych w celu zapobiegania podobnej tragedii na naszym gruncie.
Epidemia "zombie" w USA. Plaga opioidów w USA - przestroga dla Polski
USA boryka się z rosnącym problemem nadużywania opioidów, które często prowadzi do uzależnienia i śmierci. Leki te, mimo że początkowo przepisywane są w celach medycznych, łatwo trafiają na czarny rynek, a ich nadmierna dostępność sprzyja nadużywaniu. Robert Rutkowski wskazuje, że sytuacja ta może stać się również naszym udziałem, jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań prewencyjnych. - Pytanie nie brzmi "czy", tylko "kiedy". To właściwie już się dzieje, szlak jest przetarty. - twierdzi ekspert w rozmowie z Interią.
- Miałem pacjentów z obecnej fali. Pracowałem też online z Polakami, którzy uciekali przed szaleństwem opioidowym do Polski. Z całą sympatią do przyjaciół zza Oceanu - ich system pomagania narkomanom jest na gorszym poziomie niż u nas w Polsce. Mamy naprawdę ogromne doświadczenie i szereg specjalistów, którzy sobie z tym poradzą. Ale Atlantyk nas niestety nie uchroni przed tym również w Polsce - dodaje.
Opioidy - co to za substancje?
Opioidy to grupa substancji psychoaktywnych, które mają szerokie zastosowanie medyczne, ale są także silnie uzależniające. Heroina, oksykodon czy fentanyl to przykłady opioidów, które mogą prowadzić do uzależnienia. W USA, to właśnie legalne opiaty, a nie heroina, stały się główną przyczyną epidemii uzależnień.
Sytuacja w Polsce – pierwsze sygnały ostrzegawcze
Pierwsze przypadki uzależnień od opioidów już się pojawiły w Polsce. Robert Rutkowski podkreśla, że nie chodzi tutaj o narkotyki dystrybuowane przez dealerów, ale o leki dostępne w aptekach. Polski system zdrowia i świadomość społeczna mogą nie być gotowe na takie wyzwanie, a brak odpowiedniej edukacji i działań prewencyjnych może przyczynić się do rozprzestrzenienia się epidemii.
Co robić, aby zapobiec kryzysowi?
Edukacja i informowanie społeczeństwa o zagrożeniach związanych z nadużywaniem opioidów są kluczowe w zapobieganiu epidemii. Rutkowski wskazuje na konieczność działań państwa, podobnych do tych, które były podejmowane w przypadku pandemii koronawirusa. Równie ważna jest odpowiedzialność lekarzy, którzy powinni być bardziej ostrożni przy przepisywaniu leków z grupy opioidów.
Sytuacja w USA powinna być dla nas przestrogą i motywacją do działania. Edukacja, świadomość społeczna i odpowiedzialność zarówno lekarzy, jak i pacjentów są kluczowe w zapobieganiu nadchodzącemu kryzysowi związanemu z nadużywaniem opioidów. Musimy działać teraz, aby uchronić Polskę przed epidemią, która już raz zniszczyła życie milionów ludzi.