Pirola się rozprzestrzenia. Zdradzi ją 10 kluczowych objawów
Pirola rozprzestrzenia się w kolejnych krajach. Już teraz mówi się, że może być groźniejsza niż Eris. Subwariant BA.2.86 wykazuje cechy, których wcześniej nie odnotowano. Jakie są objawy Piroli? Zwróć uwagę na tych 10 symptomów.
Pirola, subwariant BA.2.86 - co to
Subwariant BA.2.86, lepiej znany jako Pirola, wykazuje spory potencjał. To subwariant Omikrona. Eksperci mówią, że Pirola ma większy potencjał niż Eris. Wynika to z ponad 30 nowych mutacji w białku kolca.
To daje nowe możliwości rozprzestrzeniania się wirusa. Daje też nowy potencjał pokonywania naturalnej odporności. Oznacza to, że zakażeń może szybko przybywać. Sam przebieg choroby może być też poważniejszy, szybszy, bardziej zjadliwy.
Pirola - objawy
Zakażenia Pirolą przebiegają z obecnością charakterystycznych symptomów. Zwróć uwagę na te 10 objawów Piroli:
- bóle głowy
- bóle mięśni
- bóle stawów
- bóle gardła
- kaszel
- gorączka, która może pojawiać się w przebiegu choroby, ale nie zawsze jako pierwszy objaw
- objawy zakażenia górnych dróg oddechowych,
- katar, kichanie
- zaburzenia węchu, osłabienie lub zmienione odczuwanie bodźców węchowych
- osłabienie, uczucie nieuzasadnionego zmęczenia
Z uwagi na nieswoistość objawów, które mogą towarzyszyć też innym wariantom albo innym schorzeniom wirusowym lub bakteryjnym, zaleca się wykonanie testu. Od czasu tzw. tridemii, dostępne są testy wykazujące możliwość zakażenia różnymi wirusami. Za pomocą jednego testu można sprawdzić, co jest przyczyną choroby: COVID-19, RSV czy grypa.