Pilny apel o oddawanie krwi. Latem zapotrzebowanie szczególnie wzrasta
Wakacje to wyjątkowo trudny czas dla Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – zapotrzebowanie na krew rośnie, a liczba dawców maleje. Tymczasem krew jest niezastąpiona w leczeniu pacjentów, którzy walczą o życie po wypadkach lub w trakcie ciężkich chorób. Centra krwiodawstwa apelują – twoja krew może uratować komuś życie.
Latem brakuje krwi
Co roku wakacje to trudny czas dla Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Brakuje krwi, bo latem zapotrzebowanie na nią wzrasta, a jednocześnie mniej osób decyduje się na jej oddanie. Wynika to z różnych przyczyn, m.in. podróży, czyli nieobecności w miejscach, gdzie można oddawać krew, a także z konieczności karencji po powrocie z niektórych krajów z uwagi na choroby, którymi można się tam zarazić.
Apel o oddawanie krwi
Dlatego co roku latem ponawiane są apele o oddawanie krwi. Dlaczego to takie ważne? Mimo postępów medycyny, wciąż nie istnieją preparaty, które mogłyby zastąpić ludzką krew. Jest ona niezbędna pacjentom, którzy potrzebują transfuzji krwi, m.in. z powodu utraty krwi w wypadkach lub w wyniku chorób onkologicznych związanych z układem krwiotwórczym. Krwi potrzebują również pacjenci poddawani zabiegom operacyjnym. Statystycznie co 10. pacjent w szpitalach wymaga transfuzji.
CZYTAJ TEŻ: Transfuzja krwi lub preparatów krwiopochodnych: kiedy jest konieczna?
- PILNY APEL – POTRZEBNA JEST KREW! Zgłoś się do CKiK i podziel się tym, co najcenniejsze. Nie wiesz, gdzie oddać krew? Sprawdź lokalizację najbliższego CKiK tutaj: https://www.twojakrew.pl/gdzie-mozna-oddac-krew/
- Podziel się darem, który ratuje zdrowie i życie. Zachęć rodzinę i znajomych do donacji. Dla Ciebie to chwila, dla kogoś całe życie. Podaj ten post dalej
– czytamy w poście na facebookowym profilu "Twoja krew, moje życie" [pisownia oryginalna - red.]. Ten apel wystosowują regionalne Centra Krwiodawstwa w całej Polsce.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy przetaczanie krwi jest bezpieczne? Powikłania po transfuzji
- Drodzy dawcy, wasza krew jest bardzo potrzebna! Ilość wydań preparatów krwi do szpitali jest bardzo duża. Codziennie przekazujemy kilkaset jednostek krwi i jej składników, dlatego tak ważne jest, abyście – drodzy Honorowi Dawcy Krwi – zgłaszali się do punktów pobrań i na akcje terenowe oraz dzielili się tym najcenniejszym darem z potrzebującymi - czytamy na profilu RCKiK.
Jaka grupa krwi jest uniwersalna przy donacji?
Krew może być przetaczana zgodnie z grupą krwi biorcy, ale istnieją też dawcy tzw. uniwersalni. To osoby, które mają grupę krwi 0 Rh-. Ich krew, w razie potrzeby, można przetoczyć każdej osobie. Jest to jednak rzadko występująca grupa krwi, którą ma jedynie 7 proc. osób w Polsce. Z kolei osoby z grupą krwi AB Rh+ to uniwersalni biorcy, którym można przetaczać każdą grupę krwi.
W razie potrzeby, centra krwiolecznictwa w zależności od zapotrzebowania, przekazują między sobą krew odpowiednich grup i preparaty krwiopochodne, żeby móc jak najskuteczniej wspierać pacjentów tym bezcennym darem.
ZAJRZYJ DO GALERII: 9 łatwych sposobów na obniżenie poziomu cukru we krwi
Czy oddawanie krwi boli? Kto może oddać krew?
Oddawanie krwi jest bezpieczne. Dolegliwości bólowe są podobne do tych, które towarzyszą każdemu innemu wkłuciu. Skutkiem oddania krwi może być lekkie osłabienie, dlatego zaleca się odpowiednie odżywianie i nawadnianie przed donacją oraz unikanie intensywnych aktywności bezpośrednio po oddaniu krwi. Warto pamiętać, że z tego tytułu możemy otrzymać zwolnienie z pracy (oraz słynne już paczki czekolad).
Krew mogą oddawać osoby w wieku 18-65 lat, ważące więcej niż 50 kg, nie mające przeciwwskazań zdrowotnych i nie zażywające leków, narkotyków ani innych substancji, które mogłyby zaszkodzić potencjalnemu biorcy.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ODDAWANIU KRWI W ARTYKULE: Oddawanie krwi krok po kroku. Kto może zostać krwiodawcą?