Pilna operacja aktora Jacka Borkowskiego. Zagrożenie niepełnosprawnością
65-letni aktor Jacek Borkowski, znany szerszej publiczności przede wszystkim z serialu "Klan", trafił do szpitala i musiał przejść pilną operację stawu biodrowego. Jak sam przyznaje, to efekt "wieloletniego zaniedbania". Pytanie, czy w Polsce, przy długich kolejkach, można go uniknąć...
Wiele osób, których staw biodrowy wymaga leczenia operacyjnego, trafia na stół bardzo późno, gdy zabieg i powrót do formy stają się trudniejsze. Czekanie i ból zresztą w ogóle nie mają sensu, bo cudowne ozdrowienia nie następują i w końcu człowiek i tak musi oddać się w ręce lekarzy, by w ogóle móc funkcjonować.
Tak właśnie stało się z 65-letnim aktorem, Jackiem Borkowskim.
Tylko kogo stać na taki zabieg i jak łatwo dostać się do specjalisty ortopedy? Sprawdziliśmy.
Jacek Borkowski: Miałem problem, żeby wsiąść do samochodu
Wiele osób, które mają problem ze stawem biodrowym, odkłada w nieskończoność moment skutecznego leczenia, czyli zabiegu endoprotezy. Wszystkie rodzaje operacji wymiany stawu biodrowego na endoprotezę są refundowane przez NFZ, ale przeraża nas przede wszystkim czas rekonwalescencji, "wyrwania z życia".
Zapominamy jednak, że to przede wszystkim choroba prowadzi do cierpienia, niepełnosprawności, problemu w codziennym funkcjonowaniu.
65-letni aktor Jacek Borkowski, który niedawno przeszedł taki zabieg, nie jest żadnym wyjątkiem. Jak przyznał w wywiadzie dla portalu "Shownews":
Od kilku lat borykałem się z bólem lewego biodra, aż doprowadziłem się do takiego stanu, że miałem problem, żeby wsiąść do samochodu. Noga zrobiła się krótsza o dwa centymetry i już nie mogłem zwlekać z operacją.
Polecany artykuł:
Endoplastyka stawu biodrowego; Nie odkładaj terminu operacji
Masz problem zwyrodnieniowy biodra, a ortopeda zaleca operację? Nie ma na co czekać. Jak przestrzega Jacek Borkowski, lepiej nie będzie:
Ostrzegam wszystkich, którzy zwlekają z taką operacją stawu biodrowego. Tkanka chrzęstna się w zasadzie nie regeneruje, dlatego trzeba operować jak najszybciej.
Aktor nie ukrywa, że było mu łatwiej dochodzić do formy, bo miał wsparcie żony Jolanty. Faktycznie, początki po zabiegu są trudne i przydaje się osoba do pomocy:
To szczęście, że Jola jest w moim życiu, bo przy takim ubytku formy nie wyobrażam sobie sytuacji, gdybym był teraz sam.
Zobacz także: Tak wygląda RZS
Operacja stawu biodrowego - polskie realia
Czasy, gdy na zabieg endoplastyki stawu biodrowego pacjenci byli zmuszeni czekać latami, odeszły do lamusa, wraz z likwidacją limitów refundacji dla szpitali w tym zakresie.
Z drugiej strony - problemy z finansowaniem nielimitowanych świadczeń gwarantowanych w ubiegłym roku widać już w dostępności terminów.
Według wyszukiwarki NFZ (Informator o Terminach NFZ), stan na 13.01.2025, są takie miejsca w kraju, gdzie zabieg można wykonać niemal od ręki (np. w Poznaniu, w Warszawie). W Krakowie poczekasz ponad 2 miesiące, a w Szczecinie pół roku, ale warto pamiętać, że nie ma rejonizacji (chociaż w przypadku pacjentów, którzy wymagają potem fizjoterapii, kontroli, a jednak mają problemy z poruszaniem, optymalnym rozwiązaniem jest ośrodek blisko domu.
Wcześniej musisz oczywiście udać się do lekarza POZ po skierowanie i odwiedzić ortopedę, ale to powinno się udać w terminie do miesiąca.
Jeśli nie zaniedbujesz swojego zdrowia jak Jacek Borkowski, na NFZ można leczyć się skutecznie, bez niepotrzebnych komplikacji.
Ile zajmuje rehabilitacja po zabiegu? To zależy od wielu czynników: twojego wieku, zaawansowania zmian, chorób towarzyszących, reakcji na zabieg, ale powinieneś wrócić do formy w ciągu 6-12 tygodni. To będzie najpewniej zmiana na lepsze.