Pijesz piwo bezalkoholowe? Oto co dzieje się w organizmie
Bezalkoholowe piwa, podobnie jak kawa bez kofeiny, desery bez cukru, hamburgery wegetariańskie czy mleko bez laktozy, dla niektórych mogą wydawać się istnym końcem świata. Niemniej jednak, w ostatnich latach takie napoje cieszą się coraz większą popularnością, a ich oferta rośnie z miesiąca na miesiąc. Czy takie piwo jest zdrowe?
Wraz z nadejściem cieplejszych dni, bezalkoholowe piwa i radlery stają się coraz bardziej popularne. Są doskonałym rozwiązaniem na upały, bo świetnie gaszą pragnienie i są dobrym wyborem na spotkania towarzyskie, kiedy nie chcemy pić alkoholu. Ale czy naprawdę są całkowicie nieszkodliwe dla naszego zdrowia?
Czy piwo bezalkoholowe zawiera alkohol. Jak to jest naprawdę?
Rynek piw bezalkoholowych rośnie w zawrotnym tempie. Oprócz zwykłych piw coraz bardziej popularne stają się różnego rodzaju nisko- i bezalkoholowe mieszanki piwa z sokami.
Często myślimy, że piwa bezalkoholowe lub niskoprocentowe są dla nas zdrowsze, ale to nie zawsze jest prawda. Ważne jest, aby zrozumieć, czym dokładnie są te napoje i jak wpływają na nasz organizm.
Piwo bezalkoholowe to napój fermentowany, z którego został usunięty alkohol. Jednak proces fermentacji naturalnie produkuje alkohol, więc nawet piwo bezalkoholowe może zawierać śladowe ilości alkoholu.
Piwo bez alkoholu. Uważaj na cukry i potencjalne alergie
Problem z piwami bezalkoholowymi pojawia się, gdy dodawane są do nich słodkie składniki. Usunięcie alkoholu zmienia smak piwa, więc producenci dodają cukier lub syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, aby zrekompensować tę zmianę i poprawić jego smak.
Te słodkie dodatki mogą prowadzić do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi, obciążając trzustkę i zwiększając ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2, chorób serca i różnych rodzajów nowotworów. Należy więc czytać etykiety i nie pić takich napojów w nadmiarze.
Piwo bezalkoholowe a cukrzyca. Indeks glikemiczny, ile kalorii?
Piwo, niezależnie od rodzaju, charakteryzuje się nie tylko wysokim indeksem glikemicznym, ale również dużą kalorycznością. Zwykle nie ograniczamy się do jednej butelki, a po wypiciu kilku takich napojów ilość spożytych kalorii może równać się wartości kalorycznej burgera czy pizzy.
Ciekawostką jest fakt, że piwo jako produkt fermentacji zawiera histaminę, która może wywoływać reakcje alergiczne. Osoby z alergiami powinny zwracać na to szczególną uwagę, ponieważ spożywanie piwa może wywołać intensyfikację objawów alergii.
Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Na pewno ma swoje pozytywne strony!
Piwo bezalkoholowe ma też swoje pozytywne strony. Chmiel ma właściwości uspokajające i relaksujące, a piwo bezalkoholowe jest często zalecane sportowcom jako napój wspomagający regenerację po wysiłku.
Najlepsze efekty przynosi jednak spożywanie świeżego, niepasteryzowanego i niefiltrowanego piwa - oczywiście z umiarem.