Pigułka "dzień po" bez recepty? Tusk ułatwi życie kobietom

2024-01-17 17:13

Antykoncepcja "dzień po" bez recepty? Rząd Polski dąży do przywrócenia dostępu do antykoncepcji awaryjnej bez konieczności posiadania recepty. Ta inicjatywa ma na celu przywrócenie pewności i swobody dostępu do "pigułki dzień po". Zmiany w przepisach są krokiem w stronę bardziej dostępnej opieki zdrowotnej.

Pigułka dzień po bez recepty? Tusk ułatwi życie kobietom
Autor: Getty Images Pigułka "dzień po" bez recepty? Tusk ułatwi życie kobietom

W obliczu długo trwającego sporu dotyczącego dostępu do antykoncepcji awaryjnej rząd Polski podejmuje kroki w celu przywrócenia otwartego dostępu do popularnie nazywanej "pigułki dzień po" bez konieczności posiadania recepty. Decyzja ta jest wynikiem długotrwałego sporu światopoglądowego i stanowi próbę przywrócenia pewności co do dostępności tego środka antykoncepcji.

Antykoncepcja: mechaniczne metody antykoncepcji

Pigułka "dzień po" bez recepty

Pigułki "dzień po" były dostępne bez recepty w Polsce do roku 2017, kiedy to poprzedni rząd dokonał zmiany w prawie farmaceutycznym. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej, uchwalona pod koniec maja 2017 roku, wprowadziła obowiązek posiadania recepty na pigułkę "dzień po". To naruszyło dotychczasowy status dostępu do tego środka antykoncepcji.

Antykoncepcja "dzień po" dostępna dla wszystkich

Aktualny rząd podejmuje wysiłki, aby przywrócić dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez konieczności posiadania recepty. Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, wyraziła swoje zaangażowanie w tej sprawie i podjęła się działania, które mają na celu zlikwidowanie wymogu recepty na "pigułkę dzień po". Przygotowuje się projekt ustawy, który ma przywrócić prawo dostępu do tego środka antykoncepcji zgodnie z regulacjami obowiązującymi do 2017 roku.Oczekiwane zmiany w przepisach

Zmiany w przepisach dotyczących dostępu do pigułki "dzień po" będą miały na celu przywrócenie swobody dostępu do tego środka antykoncepcji. Według Minister Leszczyny, obecna regulacja wymagająca recepty była związana z troską o bezpieczeństwo pacjentek. Jednakże teraz po przeanalizowaniu potrzeb i wymogów, rząd dąży do wprowadzenia zmian, które przywrócą dostępność "pigułki dzień po" w sposób bardziej dostępny i wygodny.

Pigułka "dzień po" co to jest i kiedy ją stosować?

Antykoncepcja awaryjna, zwana również "tabletką dzień po", to metoda antykoncepcji stosowana po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku awarii innych metod antykoncepcyjnych. Jej głównym celem jest zapobieżenie niechcianej ciąży. Zazwyczaj skuteczną formą antykoncepcji awaryjnej jest tabletka zawierająca odpowiednią dawkę hormonów, choć istnieje również opcja założenia wkładki domacicznej. Ważne jest zrozumienie, że ta forma antykoncepcji nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i jest rozważana jako ostateczna metoda, gdy inne środki zawiodły.

Rodzaje pigułki "dzień po"

Istnieją dwie główne rodzaje tabletek "dzień po" dostępnych na rynku:

Tabletka zawierająca lewonorgestrel w dawce 1,5 mg: Po jej zastosowaniu dochodzi do różnych zmian w organizmie, takich jak zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudnia ruch plemników w drogach rodnych kobiety. Ponadto tabletka ta wpływa na błonę śluzową macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się potencjalnie zapłodnionej komórki jajowej. W okresie przed owulacją może także hamować samo uwalnianie komórki jajowej.

Tabletka zawierająca octan uliprystalu w dawce 30 mg: Ten rodzaj tabletki działa poprzez opóźnienie lub zahamowanie owulacji, co oznacza, że uniemożliwia uwalnianie komórki jajowej. Dodatkowo, poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego, utrudnia przemieszczanie się plemników w drogach rodnych kobiety.

Warto pamiętać, że antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana tylko w przypadkach nagłej potrzeby i nie powinna zastępować regularnych metod antykoncepcji. Jeśli istnieją wątpliwości lub obawy dotyczące stosowania antykoncepcji awaryjnej, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Donald Tusk o pigułce "dzień po"

Premier Donald Tusk ogłosił w poniedziałek, że środki antykoncepcyjne, takie jak pigułka "dzień po", będą dostępne bez konieczności posiadania recepty. Premier rozpoczął swoje wystąpienie od akcentowania praw i wolności kobiet, podkreślając znaczenie swobodnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, w szczególności pigułki "dzień po".

- Po pierwsze, na dzisiejszym posiedzeniu rządu będziemy zajmowali się sprawą praw i wolności kobiet. W tym przypadku mówimy o możliwie jak najłatwiejszym dostępie do środków antykoncepcyjnych, a precyzyjnie mówiąc tzw. pigułki dzień po - zapowiedział premier.

Donald Tusk zaznaczył, że pigułka "dzień po" to produkty lecznicze, które zostały już zatwierdzone do użytku i są stosowane w antykoncepcji. Jednak z niejasnych przyczyn zostały one przypisane do kategorii leków wymagających recepty, co ograniczało dostęp do nich. Po konsultacjach wewnątrz koalicji rządowej premier ogłosił planowane zmiany w ustawie, które umożliwią dostęp do tych środków antykoncepcyjnych bez konieczności recepty.

- Po kilku rozmowach wewnątrz koalicji, jako rząd wspólnie zaproponujemy zmianę ustawy, dzięki czemu takie środki antykoncepcyjne będą dostępne bez recepty - zadeklarował Donald Tusk

Warto podkreślić, że Polska, obok Węgier, była jednym z nielicznych krajów w Unii Europejskiej, które narzucały tego rodzaju restrykcje. Premier Tusk zobowiązał się także do wyrównania świadczenia 800 plus dla wszystkich polskich rodzin, eliminując wszelkie formalne przeszkody, które wcześniej stanowiły przeszkodę w otrzymaniu tego wsparcia.

W trakcie swojego wystąpienia premier odniósł się również do innych aktualnych wydarzeń i kwestii politycznych, takich jak sytuacja w Prokuraturze Krajowej oraz sprawy polityków partii PiS.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki