Pierwszy udany przeszczep świńskiej wątroby. Organizm pacjenta nie odrzucił organu
Transplantologia jest na wysokim poziomie, jednak możliwości wykonywania przeszczepów nie idą w parze z dostępnością narządów do transplantacji. Dlatego od lat upatruje się szansy na zwiększenie liczby przeszczepów w pobieraniu organów od zwierząt. Chińscy naukowcy dokonali pierwszego udanego przeszczepienia człowiekowi świńskiej wątroby.
Transplantacje zwierzęcych organów
Ksenotransplantacje nie są nowością, bo pierwsze próby takich przeszczepów podejmowano już w połowie XX wieku, a nawet wcześniej. Istnieją informacje o XIX-wiecznych zabiegach przeszczepiania ludziom skóry pochodzącej od zwierząt.
Jednak takie zabiegi są obarczone dużym ryzykiem, większym niż przeszczepy w obrębie tego samego gatunku. Zarazem dają dużą nadzieję na zwiększenie liczby przeszczepów, ponieważ ksenotransplantacje mogłyby zniwelować problem braku narządów.
Przeszczepy serc i wątroby pobranych od świń
Przełomowej transplantacji dokonano w Chinach. Udało się przeszczepić człowiekowi wątrobę, która pochodziła od świni. Co istotne, wcześniej zwierzę poddano edycji genetycznej, żeby organ był lepiej przyjmowany przez ludzki organizm.
W styczniu 2022 roku mówiono o sukcesie transplantologów Centrum Medycznego University of Maryland (UMMC). Serce świni – również genetycznie modyfikowanej, stworzonej przez następców „rodziców” sklonowanej owcy Dolly, firmę biotechnologiczną Revivicor – przeszczepiono człowiekowi.
Pacjent, David Bennett przeżył dwa miesiące. Nie wyklucza się, że przyczyną zgonu mógł być świński wirus cytomegalii. Z kolei Laurence Faucette, któremu przeszczepiono kolejne świńskie serce, zmarł w 2023 roku, po 6 tygodniach od transplantacji.
Udane przeszczepienie świńskiej wątroby człowiekowi
Pacjent, któremu przeszczepiono w Chinach świńską wątrobę, znajduje się w stanie śmierci mózgu (i znajdował się w tym stanie przed transplantacją).
Rodzina wyraziła zgodę na operację, aby wspomóc rozwój nauki i ksenotransplantologii. Zabieg wykonali lekarze z Uniwersytetu Medycznego Sił Powietrznych Chin. Zwierzę, od którego pobrano wątrobę, również wcześniej było genetycznie modyfikowane przez firmę Clonorgan Biotechnology z Chengdu.
Trzy antygeny świńskie zastąpiono ludzkimi białkami. W ciągu 96 godzin po przeszczepie nie doszło do odrzutu, ale dalsze losy pacjenta są nieznane. Wiadome jest, że stan śmierci mózgu jest nieodwracalny, więc chory nie będzie uleczony, choć na zawsze zapisze się w historii medycyny.