Pierwszy taki lek dla pacjentów z bezdechem sennym. Pomaga, ale pod pewnymi warunkami
Nowa nadzieja dla pacjentów chorujących na bezdech senny. W USA lokalna Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła właśnie pierwszy lek na bezdech senny. To środek z grupy leków stosowanych w leczeniu otyłości i cukrzycy, ale okazało się, że może też pomagać w przypadku bezdechu sennego. Na czym polega mechanizm działania?
Bezdech senny - objawy, rokowania, skutki
Bezdech senny to poważne zaburzenie oddychania. Występuje - jak wskazuje nazwa - podczas snu. Charakteryzuje się powtarzającymi się epizodami zatrzymania oddechu lub jego znacznym spłyceniem.
Najczęstszą formą jest obturacyjny bezdech senny (OBS), wynikający z okresowego zapadania się tkanek w gardle, co blokuje przepływ powietrza.
Rzadziej występuje centralny bezdech senny, związany z zaburzeniami w mózgu, które zakłócają sygnały do mięśni odpowiedzialnych za oddychanie. Bezdech senny może powodować takie objawy, jak:
- głośne chrapanie
- nagłe wybudzenia z uczuciem braku powietrza,
- nadmierną senność w ciągu dnia,
- zaburzenia koncentracji,
- bóle głowy
- drażliwość
- obniżenie nastroju
Bezdech senny - powikłania, ryzyko dla zdrowia i życia
Problem z bezdechem sennym polega nie tylko na uciążliwym dla otoczenia chrapaniu czy uciążliwym (i potencjalnie niebezpiecznym) zmęczeniu i niedospaniu pacjenta. Nieleczony bezdech senny może powodować poważne konsekwencje zdrowotne.
Możliwe skutki bezdechu sennego to też choroby serca i układu krążenia: nadciśnienie, większe ryzyko zawału serca, większe ryzyko udaru mózgu.
U pacjentów z bezdechem, wskutek zaburzeń koncentracji i niewyspania, rośnie ryzyko spowodowania wypadku drogowego. Pacjenci z bezdechem mają też większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
Ponadto, ich stan może powodować obniżenie nastroju, a nawet depresję. Osoby z bezdechem mają też większe ryzyko nagłej śmierci we śnie.
Jak leczyć bezdech senny? Nowy lek
Dotychczas znane metody leczenia to głównie dbanie o redukcję czynników ryzyka, np.
- zaleca się zmianę stylu życia,
- zaleca się redukcję masy ciała,
- zaleca się rezygnację z alkoholu i palenia papierosów (co należy zrobić nie tylko z uwagi na bezdech!),
- zaleca się spanie na boku.
- w trudniejszych przypadkach stosuje się terapię CPAP (stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych), polegającą na użyciu specjalnej maski podczas snu, która utrzymuje drożność dróg oddechowych
- w niektórych przypadkach pomocne mogą być zabiegi chirurgiczne, takie jak usunięcie nadmiaru tkanek w gardle.
6 domowych sposobów na oczyszczenie płuc
Amerykańska FDA, Agencja ds. Żywności i Leków, zatwierdziła właśnie pierwszy lek na bezdech senny.
- To duży krok naprzód dla pacjentów cierpiących na obturacyjny bezdech senny – powiedziała Sally Seymour, urzędniczka amerykańskiej, w oświadczeniu ogłaszającym zatwierdzenie leku w leczeniu umiarkowanego do ciężkiego bezdechu sennego u pacjentów z otyłością.
Lek działa poprzez aktywację receptorów hormonów wydzielanych z jelita w celu zmniejszenia apetytu i spożycia pokarmu. Badania pokazują, że poprzez redukcję masy ciała [nowo zatwierdzony lek – red.] leczy również obturacyjny bezdech senny
- czytamy w oświadczeniu FDA. Według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu na bezdech senny cierpi około 30 mln dorosłych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce to ok. 2,5 mln osób. Wiele z tych osób wciąż nie ma świadomości choroby i związanych z nią zagrożeń.
FDA poinformowała, że dwa badania kliniczne wykazały, że nowy lek zmniejsza częstotliwość występowania epizodów bezdechu sennego, a poprawa ta prawdopodobnie wiąże się z utratą masy ciała pacjentów.
Badania kliniczne wskazują na pozytywne skutki u prawie połowy pacjentów. FDA zwraca uwagę na fakt, że lek należy łączyć z ćwiczeniami i dietą o obniżonej kaloryczności, aby osiągnąć korzystne efekty.