Pierwszy pacjent otrzymał szczepionkę na raka. "To może pomóc milionom ludzi"

2024-06-04 13:35

Szczepionka na raka brzmi dość abstrakcyjnie, jednak to fakt. Brytyjskie media informują, że jest już pierwszy pacjent, który przyjął dawkę preparatu. Lekarze mają nadzieję, iż tego typu rozwiązania staną się nowym standardem w leczeniu nowotworów.

Pierwszy pacjent otrzymał szczepionkę na raka. “Sposób na zatrzymanie progresji choroby”
Autor: Fot. Getty Images

Jak podaje BBC News w ramach brytyjskiej służby zdrowia (NHS), pacjenci mają dostęp do nowego rodzaju leczenia nowotworów. Do tej pory do projektu zgłosiło się 30 szpitali. Program Cancer Vaccine Launch Pad skupia się na podawaniu szczepionki z wykorzystaniem technologii mRNA w celu zwalczania nawrotu raka. Jest już pierwszy pacjent, któremu podano preparat.

Poradnik Zdrowie: Skalpel, odc. 2 Ekstrakcja guza jelita grubego

Przyjął szczepionkę na raka. "Czuję się podekscytowany"

Nowoczesna szczepionka powstała za sprawą tej samej technologii, której używano, tworząc preparat na COVID-19. Tym razem jednak mRNA ma posłużyć w zupełnie innej sprawie. Zadaniem szczepionki jest stymulacja układu odpornościowego osób chorych na raka. 

Dzięki preparatowi organizm zyskuje zdolność rozpoznawania i zwalczania komórek nowotworowych, zmniejszając tym samym ryzyko nawrotu choroby. Pierwszym pacjentem, który przyjął spersonalizowaną szczepionkę jest 55-letni Elliot Pfebve. Pacjent ma za sobą operację oraz chemioterapię, a dodatkową formę leczenia właśnie w postaci szczepionki zrealizował w szpitalu Queen Elizabeth w Birmingham. W rozmowie z BBC News nie ukrywał swoich emocji.

- Czuję się podekscytowany. Poszukiwałem różnych informacji na temat tego leczenia. Jeśli się powiedzie, będzie to przełom w medycynie. To może pomóc tysiącom, jeśli nie milionom ludzi zyskać nadzieję i nie doświadczyć tego wszystkiego, przez co przeszedłem - wyjaśnił 55-letni pacjent.

Dr Victoria Kunene, która uczestniczy w badaniach klinicznych związanych z powstaniem nowatorskiej szczepionki, zaznacza, że tego typu rozwiązanie może wprowadzić nas w zupełnie nową erę leczenia nowotworów, a przede wszystkim zapobiegania nawrotom choroby.

Jak działa spersonalizowana szczepionka na raka? 

Szczepionki służą zapobieganiu wystąpienia choroby, natomiast w przypadku spersonalizowanej szczepionki na raka jej mechanizm jest nieco inny. Owszem ma za zadanie chronić pacjenta przed pojawieniem się choroby, jednak jej zastosowanie to rodzaj leczenia już po postawieniu diagnozy.

Zadaniem nowoczesnej szczepionki jest nauczenie organizmu tego, aby wyszukiwał potencjalnego wroga, w tym przypadku obecności komórek nowotworowych. Preparat technologii mRNA nakierowany jest na konkretne antygeny. Dzięki temu, że terapia jest spersonalizowana, każdy pacjent otrzymuje inny preparat w zależności od potrzeb. 

Prof. Peter Johnson, dyrektor ds. klinicznych NHS wyjaśnił, że nawet jeśli usuniemy guza, rak może powrócić. Na ten moment szczepionka przeciwnowotworowa w technologii mRNA jest stosowana wyłącznie na podstawie badań klinicznych. 

Naukowcy chcą wykazać jej skuteczność w zapobieganiu nawrotom raka jelita grubego. Badania kliniczne potrwają do 2027 roku, a po tym czasie będzie możliwość zarejestrowania ich w placówkach onkologicznych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki