Pierwsze problemy z darmowymi lekami dla seniorów. Która data ważniejsza?
Od 1 września weszły w życie nowe przepisy dzięki którym dzieci i młodzież przed ukończeniem 18 roku życia oraz seniorzy mogą liczyć na darmowe leki. Okazuje się jednak, że już pojawił się pierwszy problem. Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła oficjalna skarga.
Darmowe leki dla seniorów 65 plus i dla dzieci oraz młodzieży przed ukończeniem 18 roku życia to najnowszy projekt rządowy. Choć jest o nim głośno, to jednak tym razem chodzi o niedociągnięcia. Prezes Porozumienia POZ Bożena Janicka złożyła skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich, ponieważ zapowiadane zmiany w przepisach nie działają, a lekarze nie mogą wystawiać recept.
Darmowe leki niedostępne - o co chodzi z nowym programem?
Nowy program zapewniający dostęp do darmowych leków miał być realną pomocą w obniżeniu kosztów leczenia. Lekarz wybierając preparat z darmowej listy leków miał za zadanie oznaczyć receptę specjalnym kodem. W przypadku dzieci jest to symbol “DZ”, a w odniesieniu do seniorów “S”. Okazuje się jednak, że są pierwsze nieścisłości.
7 września br. do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło oficjalne pismo informujące, że Bożena Janicka, Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia złożyła skargę odnośnie wystawiania recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów.
- Przedstawiono wątpliwość, czy recepty wykupione po 1 września br. są honorowane w aptekach jako bezpłatne dla pacjentów 65+. i do 18 r. ż. Zdaniem Wnioskodawczyni o ich bezpłatności powinna decydować data zakupu leku, a nie termin wystawienia recepty - poinformował w treści pisma Piotr Mierzejewski, Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Problem polega na tym, iż pacjenci którym wystawiono recepty w lipcu lub sierpniu nie mogą otrzymać leków za darmo, choć chcą je wykupić we wrześniu. Zatem pojawiła się nieścisłość w przepisach, ponieważ chorzy wracają do lekarzy z prośbą o wystawienie nowych recept, aby uniknąć opłat za leczenie.
Piotr Mierzejewski powołując się na art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1058) poprosił Łukasza Szmulskiego, Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie i udzielenie Wnioskodawczyni odpowiedzi na złożoną skargę. Czekamy na rozwój wydarzeń.
Darmowe leki dla dzieci i seniorów 65 plus
Na liście leków refundowanych dla seniorów powyżej 65 roku życia znalazło się 3789 pozycji. Są to preparaty o charakterze przeciwgrzybiczym, przeciwwirusowym, przeciwbólowych, przeciwcukrzycowym, czy leki hamujące wchłanianie cholesterolu z układu pokarmowego.
W przypadku dzieci lista darmowych leków składa się z 2825 pozycji. Pacjent, który nie ukończył 18 roku życia może liczyć na bezpłatne preparaty wykorzystywane w leczeniu padaczki, nowotworów, opioidowe leki przeciwbólowe, insulinę i analogi insulin, leki przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwzakrzepowe oraz szczepionki przeciw grypie.