Pierwsza taka szczepionka w Europie. Zapobiega wirusowi przenoszonemu przez komary
W Unii Europejskiej zatwierdzono nową szczepionkę. Tym razem chodzi o ochronę przed chorobami przenoszonymi przez komary, których obecność dopiero od niedawna jest odnotowywana w Unii Europejskiej. To jeden ze skutków zmian klimatu. O jakie schorzenia chodzi?
Nowe choroby w Europie przenoszone są przez komary
W Europie, jak podano w sprawozdaniu, w 13 krajach UE/EOG potwierdzono obecność komarów Aedes albopictus. Ponadto na Cyprze stwierdzono obecność komarów Aedes aegypti. Zakażone komary mogą przenosić wirusa Chikungunya.
Choroba Chikungunya (czikungunia) na razie jest mało znana w Europie. Wynika to z faktu, że nie jest endemiczna w tym rejonie. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) nie ma złudzeń: wskutek zmian klimatu wirus czikungunia będzie dotyczyć także Europejczyków. To pierwsza w historii szczepionka przeciwko wirusowi przenoszonemu przez komary w Europie.
Ale to niejedyny związany z ekspansją komarów niebezpieczeństwo: mówi się o tym, że mogą one przenosić również wirus Zika, dengę, żółtą gorączkę.
CZYTAJ TEŻ: Gorączka, bóle mięśni i stawów. Nowy wirus podbija Europę
Szczepienia przeciwko wirusowi czikungunia w Europie
Nowe szczepionki dedykowane będą osobom po 18 r.ż. Europejska Agencja Leków (EMA) dokonała pozytywnej oceny nowej szczepionki, w związku z czym została ona jednogłośnie zatwierdzona przez kraje członkowskie. Każdy z krajów może indywidualnie zdecydować o szczegółach dystrybucji omawianego szczepienia, w zależności od krajowej sytuacji.
CZYTAJ TEŻ: Komar tygrysi - jego ukąszenie może być groźne. Jak go rozpoznać?
Unia Europejska chce walczyć z komarami
Dodatkowo KE planuje przekazanie 500 tys. euro na pilotażowy projekt, który mógłby pomóc w wyeliminowaniu komarów Aedes aegypti z Cypru. Na ten moment, ten gatunek komarów nie jest spotykany w innych rejonach Europy. Program realizowany wspólnie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) polega na sterylizowaniu samców niską dawką promieniowania.
Jak przekazała Stella Kyriakides, pełniąca funkcję komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności: - Dziś dopuszczamy pierwszą w historii szczepionkę przeciwko Chikungunya do stosowania w UE. Zakażone komary stwarzają nowe niebezpieczne potencjalne wyzwania w dziedzinie zdrowia publicznego i jesteśmy zdecydowani korzystać ze wszystkich narzędzi, którymi dysponujemy, aby przeciwdziałać tym zagrożeniom i chronić naszych obywateli. (…) Wiemy, że wpływ zmiany klimatu na nasze zdrowie jest poważny i wymaga zdecydowanych działań – podkreśliła Stella Kyriakides.