Pierwsza taka szczepionka w Europie. Zapobiega wirusowi przenoszonemu przez komary

2024-07-01 9:50

W Unii Europejskiej zatwierdzono nową szczepionkę. Tym razem chodzi o ochronę przed chorobami przenoszonymi przez komary, których obecność dopiero od niedawna jest odnotowywana w Unii Europejskiej. To jeden ze skutków zmian klimatu. O jakie schorzenia chodzi?

Pierwsza taka szczepionka w Europie. Zapobiega wirusowi przenoszonemu przez komary
Autor: GettyImages Pierwsza taka szczepionka w Europie. Zapobiega wirusowi przenoszonemu przez komary

Nowe choroby w Europie przenoszone są przez komary

W Europie, jak podano w sprawozdaniu, w 13 krajach UE/EOG potwierdzono obecność komarów Aedes albopictus. Ponadto na Cyprze stwierdzono obecność komarów Aedes aegypti. Zakażone komary mogą przenosić wirusa Chikungunya.

Po co komu Parlament Europejski? Czy strzelać do migrantów? Konfederacja vs. Zieloni | Super Ring

Choroba Chikungunya (czikungunia) na razie jest mało znana w Europie. Wynika to z faktu, że nie jest endemiczna w tym rejonie. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) nie ma złudzeń: wskutek zmian klimatu wirus czikungunia będzie dotyczyć także Europejczyków. To pierwsza w historii szczepionka przeciwko wirusowi przenoszonemu przez komary w Europie.

Ale to niejedyny związany z ekspansją komarów niebezpieczeństwo: mówi się o tym, że mogą one przenosić również wirus Zika, dengę, żółtą gorączkę.

CZYTAJ TEŻ: Gorączka, bóle mięśni i stawów. Nowy wirus podbija Europę

Szczepienia przeciwko wirusowi czikungunia w Europie

Nowe szczepionki dedykowane będą osobom po 18 r.ż. Europejska Agencja Leków (EMA) dokonała pozytywnej oceny nowej szczepionki, w związku z czym została ona jednogłośnie zatwierdzona przez kraje członkowskie. Każdy z krajów może indywidualnie zdecydować o szczegółach dystrybucji omawianego szczepienia, w zależności od krajowej sytuacji.

CZYTAJ TEŻ: Komar tygrysi - jego ukąszenie może być groźne. Jak go rozpoznać?

Unia Europejska chce walczyć z komarami 

Dodatkowo KE planuje przekazanie 500 tys. euro na pilotażowy projekt, który mógłby pomóc w wyeliminowaniu komarów Aedes aegypti z Cypru. Na ten moment, ten gatunek komarów nie jest spotykany w innych rejonach Europy. Program realizowany wspólnie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) polega na sterylizowaniu samców niską dawką promieniowania.

Jak przekazała Stella Kyriakides, pełniąca funkcję komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności: - Dziś dopuszczamy pierwszą w historii szczepionkę przeciwko Chikungunya do stosowania w UE. Zakażone komary stwarzają nowe niebezpieczne potencjalne wyzwania w dziedzinie zdrowia publicznego i jesteśmy zdecydowani korzystać ze wszystkich narzędzi, którymi dysponujemy, aby przeciwdziałać tym zagrożeniom i chronić naszych obywateli. (…) Wiemy, że wpływ zmiany klimatu na nasze zdrowie jest poważny i wymaga zdecydowanych działań – podkreśliła Stella Kyriakides.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki