Pierwsza szczepionka na raka płuc? W Polsce prowadzone są badania
Badanie nad skutecznością pierwszej szczepionki na raka płuc obecnie ma miejsce w Polsce. Całość została potwierdzona w rozmowie onkologa prof. Dariusza M. Kowalskiego z Narodowego Instytutu Onkologii - PIB w Warszawie z PAP. Ta metoda może wiele zmienić.
Czy szczepionka na raka jest możliwa? Obecnie trwają w Polsce badania nad pierwszym tego typu lekiem, który mógłby być obiecującą metodą do walki z rakiem płuc.
Specjalista wyjaśnia działanie szczepionki. Trwałe szanse na leczenie
W rozmowie z PAP kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, sekretarz generalny Polskiej Grupy Raka Płuca prof. Dariusz M. Kowalski opowiedział, że do badania klinicznego szczepionki mRNA na niedrobnokomórkowego raka płuca kwalifikowaniu są chorzy po przejściu zabiegu operacyjnego radykalnego. Oznacza to, że mają oni szanse na trwałe wyleczenie nowotworu.
Jeśli badanie wycinka pobranego z guza, który potwierdzi określony stopień klinicznego zaawansowania choroby, wówczas pacjenta poddaje się - tak jak było to dotychczas - chemipterapii uzupełniającej.
W tym czasie tkanka nowotworowa wysyłana jest do Stanów Zjednoczonych. Tam w laboratorium identyfikuje się kilkadziesiąt genów odpowiedzialnych za rozwój raka płuc u danego pacjenta.
Właśnie na tej podstawie opracowywana jest szczepionka mRNA. Jest ona indywidualna dla każdego chorego i ma "wytrenować" układ odpornościowy danej osoby do rozpoznawania komórek raka płuc i niszczenia ich.
Przede wszystkim chodzi o to, by móc zapobiegać nawrotom tej choroby nowotworowej w przyszłości.
Nie taka sama jak na COVID-19. Całkowita personalizacja
Pacjentom podaje się szczepionkę w ramach terapii uzupełniającej. Dodatkowo otrzymują oni również lek immunokompetentny, czyli immunoterapię. Leczenie to jest całkowicie spersonalizowane.
Profesor Kowalski w rozmowie z PAP podkreślił, że w przypadku szczepionek mRNA na COVID-19, preparaty uwzględniające konkretny wariant koronawirusa były takie same dla każdego pacjenta.
Badanie nad skutecznością szczepionki mRNA u chorych z rakiem płuc, jest w Polsce prowadzone w Klinice Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej NIO-PIB w Warszawie.
Warto wiedzieć, że takie samo badanie, z tym że dla chorych na czerniaka prowadzone jest przez Klinikę Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków NIP-PIB.
Wciąż trwa rekrutacja. Trzeba jednak spełnić kryteria
Specjalista powiedział, że wciąż trwa rekrutacja do badania pacjentów z rakiem płuca, u których możliwe jest operacyjne leczenie nowotworu i którzy spełniają podane kryteria kwalifikacji.
Sama sobie w metoda jest bardzo obiecująca. Trzeba jednak podkreślić, że jest za wcześnie na podawanie konkretów. Wstępne wyniki są jednak bardzo zachęcające - ocenił profesor.
Polska jest jednym z siedmiu krajów, u boku Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Turcji i Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadzone są badania nad skutecznością szczepionki mRNA u pacjentów z rakiem płuc.