Pierwsza śmierć z powodu wirusa oz. Tę chorobę mogą przenosić kleszcze
O tym, że kleszcze są nosicielami groźnych chorób, wiadomo nie od dzisiaj. Niektóre schorzenia, jak np. borelioza, mogą powodować objawy towarzyszące pacjentowi przez resztę życia. Obecnie „na tapecie” jest wirus oz, o którym wiadomo, że spowodował co najmniej jeden potwierdzony zgon.
Pierwsza śmiertelna ofiara wirusa Oz
Ministerstwo Zdrowia w Japonii przekazało informacje, że zmarła w prefekturze Ibaraki 70-letnia kobieta była zakażona wirusem oz, przenoszonym przez kleszcze. To pierwszy na świecie oficjalnie potwierdzony zgon z tego powodu.
Kobietę najpierw leczono ambulatoryjnie, następnie została hospitalizowana. O jej życie lekarze walczyli przez 26 dni. Niestety, bez skutku. Mimo wdrożonego leczenia zmarła w szpitalu z powodu zapalenia mięśnia sercowego.
Wirus oz - objawy, leczenie
Objawy, które towarzyszyły pacjentce, to gorączka, uczucie osłabienia, zmęczenie i rozwijające się zapalenie płuc. Wiadomo, że na jej prawym udzie, zlokalizowano ugryzienie kleszcza. W tkankach serca zmarłej stwierdzono obecność wirusa oz.
To pierwszy potwierdzony zgon z tego powodu. W przeszłości odnotowywano przypadki zakażeń, ale pacjenci pozostawali przy życiu. Japońskie Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że nie każdy kontakt z wirusem kończy się śmiercią pacjenta.
Wirus oz - zapobieganie, rejon występowania
Wirus odkryto w 2018 roku, w północno-zachodniej części Japonii. Obecnie wirus oz występuje już również w innych rejonach kraju. Jak dotąd, nie potwierdzono żadnego przypadku poza Japonią, ale w dobie globalizacji, to zapewne tylko kwestia czasu.
Na ten moment nie istnieje szczepionka. Leczenie jest wyłącznie objawowe. Wirus oz prawdopodobnie może być przenoszony przez kleszcze, dlatego profilaktycznie należy stosować preparaty odstraszające owady i nosić ochronną odzież np. z długimi nogawkami i długimi rękawami, szczególnie w rejonach występowania kleszczy.