Pielgrzymi wybrali się do lasu, pożądliły ich "zabójcze owady". Wśród poszkodowanych 4-letnie dziecko

2022-09-12 10:38

Grupa pielgrzymów odbywała drogę krzyżową w lesie w Tropiu nad jeziorem Rożnowskim. Nagle zostali zaatakowani przez rój szerszeni przy jednej z drewnianych stacji. Dwie osoby poszkodowane oraz czteroletnie dziecko zostały przewiezione do szpitala. Pomocy udzielały trzy zastępy straży pożarnej.

Atak szerszeni na grupę pielgrzymów
Autor: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu

O wypadku, który miał miejsce w sanktuarium w Tropiu w Małopolsce, poinformowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Tam znajduje się leśna droga krzyżowa. Osiem osób, w tym czteroletnie dziecko, postanowili ją przebyć. Nieświadomi czyhającego zagrożenia, pielgrzymi zostali zaatakowani przez rój szerszeni. Jak się okazało, przy jednej z drewnianych stacji te niebezpieczne owady miały swoje gniazdo.

Szerszenie zaatakowały pielgrzymów, w tym czteroletnie dziecko

Na miejsce zdarzenia przyjechały odpowiednie służby - strażacy z pobliskich jednostek OSP z Rożnowa, Gródka nad Dunajcem i Przydonicy oraz funkcjonariusze policji z Nowego Sącza, oraz pogotowie ratunkowe. Dwie osoby, które ucierpiały w wyniku użądlenia przez szerszenie, oraz czteroletnie dziecko natychmiast zostały przewiezione do szpitala. Pięć pozostałych osób pozostało na miejscu. 63-letnia kobieta i 70-letni mężczyzna skarżyli się na dolegliwości. Ratownicy medyczni udzielili im natychmiastowej pomocy.

Strażacy przeprowadzili procedurę zabezpieczenia miejsca wypadku oraz pozbyli się gniazda szerszeni, które stwarzało zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Musieli rozebrać tę drewnianą stację, a jej elementy przekazali proboszczowi sanktuarium. Te działania służb trwały ponad półtorej godziny.

Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady

Użądlenie szerszenia. Zwróć uwagę na te objawy

Szerszeń to owad, który budzi ogromny strach - dotyczy to jego masywnej budowy, sporych rozmiarów żądła oraz głośnego brzęczenia. Potrafi zadać bolesne ukłucie i wstrzyknąć jad, będący mieszaniną silnych enzymów i peptydów, jak m.in. antygen 5, hialuronidaza i fosfolipaza.

Użądlenie szerszenia jest bolesne, ale nie wiąże się zwykle z zagrożeniem dla zdrowia. Wyjątkiem są osoby, które są uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych. Wtedy takie użądlenie wywołuje u nich silne dolegliwości bólowe. Charakterystycznym objawem jest silne pieczenie rany, za które odpowiada acetylocholina znajdująca się w jadzie owada. Do innych symptomów zalicza się m.in. zaczerwienienie skóry, obrzęki, opuchlizna i gorączkę. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego tzw. ciężkiej reakcji organizmu na czynnik, który powoduje u niego nadwrażliwość.

W przypadku użądlenia przez szerszenia należy działać szybko i dwukierunkowo – należy usunąć żądło i natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki