Pielęgniarki mogą wypisywać recepty na leki. Sprawdź, w jakich przypadkach
Kolejki do lekarzy często mogą utrudnić wizytę w celu wypisania recepty. Jednak jest na to rada. Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe opublikowało na swoim profilu na Facebooku przypomnienie o możliwościach skorzystania z pomocy pielęgniarskiej. Sprawdź, w jakim przypadku pielęgniarka może wypisać receptę.
Pacjenci mogą skorzystać z rozwiązania, które pozwoli na ułatwienie otrzymania recepty. Zgodnie z przepisami nie tylko lekarz może przepisywać leki. Okazuje się, że uprawnienia do wypisywania recept w określonych przypadkach mają również pielęgniarki. Lista leków, które mogą przepisać, jest długa.
W jakim przypadku pielęgniarka może wypisać receptę?
Pielęgniarka ma prawo do wypisania recepty na większość leków wcześniej zalecanych przez lekarza. Oznacza to, że może wypisać receptę na dany lek w celu jego kontynuacji.
Pielęgniarka może więc wypisać leki na choroby:
- układu krążenia
- układu nerwowego
- układu pokarmowego
- układu endokrynnego
- układu moczowo-płciowego
- układu kostnego i mięśniowego
- i wiele innych.
Należy mieć jednak na uwadze, że pielęgniarki nie mogą wypisać recepty na leki zawierające substancje bardzo silnie działające, środki odurzające oraz substancje psychotropowe.
Pielęgniarka może zbadać pacjenta i przepisać leki w celu leczenia objawowego
Okazuje się, że pielęgniarki mogą wystawić receptę nie tylko na kontynuację leku, lecz także, po wcześniejszym zbadaniu pacjenta, mają prawo samodzielnie przepisać lek w celu leczenia objawowego. Jak czytamy w infografice udostępnionej przez Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, "w ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, pielęgniarka może samodzielnie wypisać leki z niektórych grup".
Do tych leków można zaliczyć m.in.
- środki przeciwbólowe i uspokajające
- antybiotyki
- leki przeciwwymiotne
- leki rozszerzające oskrzela
- leki stosowanie w niedokrwistości, witaminy i preparaty diety eliminacyjnej mlekozastępczej
- leki znieczulające miejscowo
- płyny infuzyjne.
Z pomocy pielęgniarek mogą również skorzystać pacjenci używający środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, opatrunków specjalistycznych oraz pasów do glukometrów. Na te wyroby medyczne pielęgniarki również mogą wypisać receptę.
Polecany artykuł: