Phubbing może zniszczyć twój związek. Ty też go doświadczasz?
Najnowsze badania dowiodły, że osoby doświadczające phubbingu są nie tylko mniej zadowolone z relacji ze swoim partnerem, lecz również z życia codziennego. Czym jest to zjawisko i jak może wpłynąć na związek?
Smartfony dla wielu osób są rzeczą pierwszej potrzeby, bez której nie wyobrażają sobie dnia. Jedni używają ich typowo do pracy, inni dla rozrywki, a jeszcze inni do rozwijania swoich zainteresowań. Jedno jest pewne - telefony komórkowe z internetem otworzyły nam okno na świat i możliwości utrzymywania kontaktów z osobami, z którymi nie możemy spotykać się na co dzień. Choć zadaniem, zwłaszcza social mediów, jest utrzymywanie tych kontaktów i relacji, często może się to odbywać kosztem realnych znajomości, a nawet... związków.
Zazwyczaj osoba nadmiernie korzystająca z tego typu urządzeń jest nieświadoma, że sprawia drugiej osobie przykrość. Zjawisko to staje się na tyle popularne, że zwróciło zainteresowanie psychologów i naukowców. Zostało określone mianem "Phubbing".
Wpływ phubbingu na relacje
Termin phubbing pochodzi od słów "phone" i "snubbing" i odnosi się do doświadczenia bycia ingnorowanym przez kogoś na rzecz jego smartfona.
Ciągłe "przebywanie" w telefonie komórkowym bywa denerwujące dla otoczenia. Co więcej, zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne i odnosi się nie tylko do znajomych, lecz także rodziny i partnerów.
Nowe badanie przeprowadzone w Turcji wykazało, że "phubbing" może rujnować relacje, nawet te najmocniejsze.
"Zjawisko phubbingu, które uderza w interakcje społeczne jednostek, jest ważnym czynnikiem ryzyka dla ochłodzenia, a nawet rozpadu romantycznych związków” — czytamy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Psychological Reports.
Innymi słowy, zbytnie zajęcie się smartfonami przez partnerów podczas ich związków szkodzi satysfakcji ze związku i postrzeganej jakości romantycznego związku. Wszystko przez brak poświęcania uwagi partnerowi, na rzecz korzystania z telefonu.
Zjawisko to było znane już wcześniej i łączone z uzależnieniem od telefonu, depresją, niską samooceną oraz złym nastrojem i problemami z komunikacją, zwłaszcza u osób młodych.
Nowe badanie miało na celu ocenę wpływu phubbingu na satysfakcję z życia w związku oraz jakość związku.
W badaniu wzięło udział 308 uczestników. Prawie cztery piąte stanowiły kobiety. Wyniki wykazały, że osoby doświadczające phubbingu czuły się ignorowane i obrażane przez partnera, miały mniejszą satysfakcję w związku, a związek ten był postrzegany jako gorszy.
Okazało się, że satysfakcja z romantycznej relacji była w dużym stopniu związana z satysfakcją z życia. Niestety, zjawisko phubbingu negatywnie odbijało się nie tylko na związku, lecz także na codzienności i nastroju.
"Wyniki wskazują, że phubbing partnera miał znaczący pośredni wpływ na zadowolenie z życia poprzez postrzeganą jakość romantycznego związku i satysfakcję ze związku. Satysfakcja ze związku i postrzegana jakość związku romantycznego spadają u osób, które są narażone na zachowania typu phubbing ze strony partnera, oraz że zmniejszona satysfakcja ze związku i jakość związku romantycznego szkodzą zadowoleniu z życia" - czytamy w badaniu.